ULGA TERMOMODERNIZACYJNA

Ulga termomodernizacyjna

LMVGroup
10 stycznia, 2024 0 Comment

Ulga termomodernizacyjna to jedna z licznych korzyści dla osób decydujących się na proekologiczne zmiany w swoim domu np. montaż pompy ciepła, klimatyzacji czy instalacji fotowoltaicznej.

Dla kogo ulga termomodernizacyjna?

Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych, którzy dokonali przedsięwzięć mających na celu zmniejszenie zapotrzebowania i zużycia energii cieplnej tzw. termomodernizacji po 01.01.2019 roku.

Ulga dotyczy zarówno podatników opodatkowanych podatkiem:

  • liniowym – 19%,
  • według skali podatkowej – 12% lub 32%
  • ryczałtem od dochodów ewidencjonowanych

Ulga termomodernizacyjna – limit odliczeń

Maksymalna kwota możliwa do odliczenia przez jednego właściciela wszystkich modernizowanych budynków to 53 000 zł

Jak skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Zasadą jest, że ulga termomodernizacyjna przysługuje za rok podatkowy, w którym zostały poniesione wydatki na wybrane przedsięwzięcie przy czym inwestycja nie musi być zakończona w danym okresie podatkowym. Koszty można odliczać w kolejnych 6 latach od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

W celu obliczenia ulgi, należy uzupełnić i złożyć załącznik PIT/0 jako uzupełnienie dla PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37.

Ulga termomodernizacyjna + dofinansowanie?

Obliczając ulgę termomodernizacyjną należy pamiętać, że przedsięwzięcia sfinansowane dotacją np. Mój Prąd czy Czyste Powietrze, nie mogą być częścią odliczeń dokonywanych w ramach ulgi.

Oznacza to, że przed odliczeniem ulgi podatkowej należy od całkowitej kwoty poniesionych kosztów odjąć uzyskaną kwotę z dotacji.

Przykład: Łączny koszt inwestycji polegającej na montażu instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii wyniósł 42 000 zł. Właściciel domu skorzystał z dotacji Mój Prąd i uzyskał zwrot w wysokości 23 000 zł. Kwota możliwa do odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej wyniesie 19 000 zł.

 

Nie czekaj!

Zaufaj LMV Group i dowiedz się więcej!

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub poprzez formularz poniżej.

Nasi specjaliści pomogą w doborze odpowiedniego sprzętu oraz w złożeniu wniosku o dotację Czyste PowietrzeCzyste Powietrze PLUSMój PrądMoje Ciepło.

Prowadzimy inwestycje od A do Z – audyt, projekt, montaż oraz wniosek o dotacje.