FOTOWOLTAIKA

POMPY CIEPŁA

Fotowoltaika jest dziedziną nauki i szybko rozwijającą się technologią. Zajmuje się zagadnieniami związanymi z bezpośrednim przetwarzaniem światła słonecznego w energię elektryczną.

Jest jedną z najbardziej innowacyjnych i przyjaznych środowisku technologii (nie emituje hałasu ani zanieczyszczeń).

Wytwarzając energię w sposób zdecentralizowany i rozproszony, odgrywa kluczową role w tworzeniu zrównoważonego systemu gospodarowania energią.

Z powodzeniem może być wykorzystywana zarówno w gospodarstwach domowych , jak i w warunkach przemysłowych.

Jest doskonałym rozwiązaniem prowadzącym do zwiększenia niezależności energetycznej zarówno w skali obywatelskiej, jak i w skali całego kraju bądź kontynentu.

Systemy fotowoltaiczne po zamontowaniu są w zasadzie bezobsługowe i nie wymagają dodatkowych nakładów finansowych.

Na właścicielach oraz zarządcach budynków raz na 5 lat ciąży jednak obowiązek przeprowadzenia okresowej kontroli instalacji elektrycznej, której częścią są min. instalacje fotowoltaiczne. (Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane art. 62) 

PV (ang. Photovoltaic) – fotowoltaika

Modułem fotowoltaicznym nazywamy pojedynczą płytę zamknięta w szczelnej obudowie z połączonymi ogniwami PV. Inna popularna nazwa dla tego urządzenia to bateria słoneczna. 

Panel fotowoltaiczny to zespół połączonych ze sobą modułów, który nazywamy też generatorem PV.

Jest to instalacja fotowoltaiczna połączona z siecią elektroenergetyczną.

Jest to instalacja fotowoltaiczna w której nadmiar energii gromadzony jest w akumulatorach, a następnie wykorzystywany do zasilania sieci wydzielonej. Taką instalację nazywamy też wyspową.

Jest to moc modułów fotowoltaicznych wyznaczona w ustandaryzowanych warunkach STC.

Inwerter (falownik) – jest to urządzenie zamieniające prąd stały (który powstaje w panelach PV) na prąd zmienny (potrzebny do zasilania większości domowych urządzeń elektrycznych) o parametrach zgodnych lub zbliżonych do parametrów sieci.

Co do zasady elektrownie fotowoltaiczne potrzebują promieniowania świetlnego do produkcji energii, jednak nowe generacje modułów PV potrafią pozyskiwać energię nawet w pochmurny dzień czy w czasie niewielkich opadów deszczu.

Czas montażu zależy od wielkości instalacji. Zazwyczaj jest to 1-3 dni.

Na uzysk z elektrowni fotowoltaicznej wpływa wiele czynników min.: orientacja instalacji względem róży wiatrów, kąt nachylenia instalacji czy ewentualne zacienienie. 

W idealnych warunkach tj. zorientowanie instalacji na południe, azymut 180 stopni, nachylenie generatora od 25-40 stopni przy zerowym zacieniu, instalacja jest wstanie wyprodukować do 1200kWh z każdego1 kWp mocy instalacji.

Zacienienie instalacji fotowoltaicznej ma znaczący wpływ na jej pracę. W większości przypadków moduły fotowoltaiczne połączone są szeregowo w łańcuchy (ang. stringi). Cień pojawiający się na pojedynczym module determinuje pracę wszystkich pozostałych wpiętych w ten sam szereg.

Chcąc uzyskać maksymalny zysk energetyczny, należy unikać montażu instalacji w miejscach zacienionych.

Pompa ciepła to urządzenie zapewniające ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową. Przy odpowiedniej instalacji grzewczej jest również możliwość zastosowania pompy ciepła jako jednostki chłodzącej. Jest to jedna z najnowocześniejszych i najbardziej przyjaznych środowisku form pozyskiwania ciepła. Urządzenie pobiera energię cieplną z otoczenia – powietrza, wody, czy gruntu i oddaje ją do instalacji c.o.

Pompy ciepła możemy podzielić uwzględniając różne czynniki. Jednym z nich jest tzw. dolne źródło ciepła. Może nim być: powietrze, grunt lub woda

Pompy ciepła powietrze-woda, cieszą się największą popularnością, ze względu na stosunkowo niskie koszty inwestycyjne i wysoką sprawność. 

Pompy pracujące w systemie powietrze-woda umożliwiają znaczne obniżenie kosztów ogrzewania domu i pozyskania ciepłej wody użytkowej. 

Pompy ciepła typu grunt – woda i woda – woda, pomimo nieco wyższej efektywności, nie cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem ze względu na wysoki koszt początkowy. 

Pompy ciepła typu powietrze-powietrze są powszechnie znane pod nazwą – klimatyzatory. Te urządzenia służą przede wszystkim do chłodzenia, ale mogą również wspomagać ogrzewanie budynku.

 • niskie koszty inwestycyjne
 • wysoka efektywność
 • ogrzewa i zapewnia ciepłą wodę
 • idealne rozwiązanie zarówno dla domów nowych, jak i poddawanych termomodernizacji 
 • łatwa i szybka instalacja, bez odwiertów ziemnych
 • bezobsługowa
 • możliwość chłodzenia lub ogrzewania w zależności od potrzeb
 • bezpieczna – brak ryzyka ulatniania się czadu
 • całkowity brak emisji spalin
 • możliwość zdalnego zarządzania przez aplikacje internetowe
 • wysoka wydajność nawet w temperaturach – 28 st.
 • idealna dla nowych domów
 • stała sprawność w bardzo niskich temperaturach
 • bezobsługowa
 • ogrzewa i zapewnia ciepłą wodę użytkową
 • bezpieczna – brak ryzyka ulatniania się czadu
 • całkowity brak emisji spalin
 • możliwość zdalnego zarządzania przez aplikacje internetowe
 • możliwość chłodzenia lub ogrzewania pomieszczenia w zależności od potrzeb
 • idealne rozwiązanie zarówno dla nowych domów, jak i poddawanych termomodernizacji
 • podwyższona klasa efektywności energetycznej A+++
 • łatwa i szybka instalacja, bez odwiertów ziemnych 
 • bezpieczna – brak ryzyka ulatniania się czadu
 • całkowity brak emisji spalin
 • możliwość zdalnego zarządzania przez aplikacje internetowe

Pompa ciepła jest dobrym rozwiązaniem zarówno dla osób, które myślą o budowie domu, jak i tych, którzy chcą zmodernizować już istniejący. W pierwszym przypadku, zainstalowanie pompy ciepła niweluje część kosztów – nie trzeba budować komina ani pomieszczenia do przechowywania opału, czy doprowadzać przyłącza gazowego. W przypadku domów modernizowanych, trzeba liczyć się z tym, że budynek musi być docieplony i posiadać w miarę nową stolarkę okienną. Warto jednak o ten aspekt zadbać w przypadku każdego rodzaju ogrzewania, gdyż najtańsza energia to ta, której nie stracimy. 

Ceny pomp ciepła uzależnione są od mocy urządzenia. Po więcej informacji zapraszamy tutaj.

LMV Group –  Baza wiedzy fotowoltaika i pompy ciepła Kraków, Katowice, Kielce, Rzeszów. Przeczytaj o proponowanych rozwiązaniach i skontaktuj się z nami, by obniżyć rachunki za prąd i zyskać niezależność energetyczną!