Fotowoltaika jest dziedziną nauki i szybko rozwijającą się technologią. Zajmuje się zagadnieniami związanymi z bezpośrednim przetwarzaniem światła słonecznego w energię elektryczną.
Jest jedną z najbardziej innowacyjnych i przyjaznych środowisku technologii (nie emituje hałasu ani zanieczyszczeń).
Wytwarzając energię w sposób zdecentralizowany i rozproszony, odgrywa kluczową role w tworzeniu zrównoważonego systemu gospodarowania energią.
Z powodzeniem może być wykorzystywana zarówno w gospodarstwach domowych , jak i w warunkach przemysłowych.
Jest doskonałym rozwiązaniem prowadzącym do zwiększenia niezależności energetycznej zarówno w skali obywatelskiej, jak i w skali całego kraju bądź kontynentu.
Systemy fotowoltaiczne po zamontowaniu są w zasadzie bezobsługowe i nie wymagają dodatkowych nakładów finansowych.
Na właścicielach oraz zarządcach budynków raz na 5 lat ciąży jednak obowiązek przeprowadzenia okresowej kontroli instalacji elektrycznej, której częścią są min. instalacje fotowoltaiczne. (Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane art. 62)
PV (ang. Photovoltaic) – fotowoltaika
Modułem fotowoltaicznym nazywamy pojedynczą płytę zamknięta w szczelnej obudowie z połączonymi ogniwami PV. Inna popularna nazwa dla tego urządzenia to bateria słoneczna.
Panel fotowoltaiczny to zespół połączonych ze sobą modułów, który nazywamy też generatorem PV.
Jest to instalacja fotowoltaiczna połączona z siecią elektroenergetyczną.
Jest to instalacja fotowoltaiczna w której nadmiar energii gromadzony jest w akumulatorach, a następnie wykorzystywany do zasilania sieci wydzielonej. Taką instalację nazywamy też wyspową.
Jest to moc modułów fotowoltaicznych wyznaczona w ustandaryzowanych warunkach STC.
Inwerter (falownik) – jest to urządzenie zamieniające prąd stały (który powstaje w panelach PV) na prąd zmienny (potrzebny do zasilania większości domowych urządzeń elektrycznych) o parametrach zgodnych lub zbliżonych do parametrów sieci.
Co do zasady elektrownie fotowoltaiczne potrzebują promieniowania świetlnego do produkcji energii, jednak nowe generacje modułów PV potrafią pozyskiwać energię nawet w pochmurny dzień czy w czasie niewielkich opadów deszczu.
Czas montażu zależy od wielkości instalacji. Zazwyczaj jest to 1-3 dni.
Na uzysk z elektrowni fotowoltaicznej wpływa wiele czynników min.: orientacja instalacji względem róży wiatrów, kąt nachylenia instalacji czy ewentualne zacienienie.
W idealnych warunkach tj. zorientowanie instalacji na południe, azymut 180 stopni, nachylenie generatora od 25-40 stopni przy zerowym zacieniu, instalacja jest wstanie wyprodukować do 1200kWh z każdego1 kWp mocy instalacji.
Zacienienie instalacji fotowoltaicznej ma znaczący wpływ na jej pracę. W większości przypadków moduły fotowoltaiczne połączone są szeregowo w łańcuchy (ang. stringi). Cień pojawiający się na pojedynczym module determinuje pracę wszystkich pozostałych wpiętych w ten sam szereg.
Chcąc uzyskać maksymalny zysk energetyczny, należy unikać montażu instalacji w miejscach zacienionych.
Pompa ciepła to urządzenie zapewniające ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową. Przy odpowiedniej instalacji grzewczej jest również możliwość zastosowania pompy ciepła jako jednostki chłodzącej. Jest to jedna z najnowocześniejszych i najbardziej przyjaznych środowisku form pozyskiwania ciepła. Urządzenie pobiera energię cieplną z otoczenia – powietrza, wody, czy gruntu i oddaje ją do instalacji c.o.
Pompy ciepła możemy podzielić uwzględniając różne czynniki. Jednym z nich jest tzw. dolne źródło ciepła. Może nim być: powietrze, grunt lub woda.
Pompy ciepła powietrze-woda, cieszą się największą popularnością, ze względu na stosunkowo niskie koszty inwestycyjne i wysoką sprawność.
Pompy pracujące w systemie powietrze-woda umożliwiają znaczne obniżenie kosztów ogrzewania domu i pozyskania ciepłej wody użytkowej.
Pompy ciepła typu grunt – woda i woda – woda, pomimo nieco wyższej efektywności, nie cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem ze względu na wysoki koszt początkowy.
Pompy ciepła typu powietrze-powietrze są powszechnie znane pod nazwą – klimatyzatory. Te urządzenia służą przede wszystkim do chłodzenia, ale mogą również wspomagać ogrzewanie budynku.
Pompa ciepła jest dobrym rozwiązaniem zarówno dla osób, które myślą o budowie domu, jak i tych, którzy chcą zmodernizować już istniejący. W pierwszym przypadku, zainstalowanie pompy ciepła niweluje część kosztów – nie trzeba budować komina ani pomieszczenia do przechowywania opału, czy doprowadzać przyłącza gazowego. W przypadku domów modernizowanych, trzeba liczyć się z tym, że budynek musi być docieplony i posiadać w miarę nową stolarkę okienną. Warto jednak o ten aspekt zadbać w przypadku każdego rodzaju ogrzewania, gdyż najtańsza energia to ta, której nie stracimy.
Ceny pomp ciepła uzależnione są od mocy urządzenia. Po więcej informacji zapraszamy tutaj.
LMV Group – Baza wiedzy fotowoltaika i pompy ciepła Kraków, Katowice, Kielce, Rzeszów. Przeczytaj o proponowanych rozwiązaniach i skontaktuj się z nami, by obniżyć rachunki za prąd i zyskać niezależność energetyczną!
LMV Group Sp. z o.o.
ul. Henryka Kamieńskiego 51
30-644 Kraków
12 307-20-60
lmv@lmv.pl