FOTOWOLTAIKA

Opłata mocowa w 2023 roku

LMVGroup
14 grudnia, 2022 0 Comment

Od 1 stycznia 2023 roku znów wzrosną rachunki za prąd! Powód – wyższe stawki opłaty mocowej.

Nowe stawki opłaty mocowej

12 grudnia 2022 roku Tauron ogłosił wzrost stawek opłaty mocowej oraz sposobu jej rozliczania z miesięcznego na dekadowy. Od nowego roku zapłacimy:

  • 2,38 zł netto przy zużyciu mniejszym niż 500 kWh
  • 5,72 zł netto przy zużyciu od 500 kWh do 1200 kWh
  • 9,54 zł netto przy zużyciu powyżej 1200 kWh do 2800 kWh
  • 13,35 zł netto przy zużyciu powyżej 2800 kWh

Dla pozostałych odbiorców stawka opłaty mocowej zależeć będzie od ilości prądu, pobieranego z sieci w wybranych godzinach w ciągu doby (w dni robocze od 7:00 do 21:59).

Czym jest opłata mocowa?

Opłata mocowa została wprowadzona 1 stycznia 2021 roku jako dodatkowa kategoria kosztów za dystrybucję energii elektrycznej. Jej wysokość zależy głównie od rocznego zużycia energii, a dokładną wartość stawek określa Urząd Regulacji Energetyki do 30 września każdego roku.

Finansowanie elektrowni węglowych

Zgodnie z ustawą uzyskane z opłaty mocowej pieniądze, mają zapewnić bezpieczeństwo energetyczne kraju. W rzeczywistości jednak kwoty te przeznaczane są na remont przestarzałej infrastruktury polskich elektrowni węglowych.

Działania te spotykają się z negatywną opinią ekspertów, otwarcie krytykujących inwestycje w nie ekologiczne źródła mocy. Zwracają oni uwagę nie tylko na nieefektywność podejmowanych przez rząd decyzji, ale również podkreślają, że czas zaprzestać finansowania szkodliwych dla środowiska ciepłowni na rzecz OZE.

Obniżenie opłaty mocowej

Opłaty mocowej nie można uniknąć, ale można ją zmniejszyć. Jak?

Najprostszym sposobem jest wprowadzenie drobnych zmian w naszych codziennych nawykach. Wyłączajmy światła w pomieszczeniach, w których nie przebywamy, odpinajmy nieużywane urządzenia z gniazdek, a na pewno odczujemy różnice w rachunkach.

Najkorzystniejszym sposobem jest jednak inwestycja w fotowoltaikę. Zasilając urządzenia domowe pozyskaną z paneli fotowoltaicznych energią, zmniejszamy ilość pobieranego z sieci prądu, a co za tym idzie zmniejszamy opłatę mocową do minimum.

Zaufaj LMV Group i dowiedz się więcej!

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub poprzez formularz poniżej.

Nasi specjaliści pomogą w doborze odpowiedniego sprzętu oraz w złożeniu wniosku o dotację Czyste Powietrze, Czyste Powietrze PLUS, Mój Prąd, Moje Ciepło, Ciepłe Mieszkanie.

Prowadzimy inwestycje od A do Z – audyt, projekt, montaż oraz wniosek o dotacje.
    Zaufaj LMV Group – Fotowoltaika Kraków