Zainwestuj w konkurencyjną przewagę
Przedsiębiorstwa tracą konkurencyjność ponieważ wzrastające koszty energii wymuszają podnoszenie cen oferowanych towarów i usług. Z rozwiązaniem przychodzą nowoczesne technologie z zakresu odnawialnych źródeł energii.
Galopujące ceny energii napędzają inflację
Ceny energii szaleją i nic nie zapowiada, by w przyszłości ten trend miał się odwrócić. Koszt jednej pobranej kilowatogodziny, to już blisko 1 zł brutto. To wzrost o kilkanaście, do nawet kilkudziesięciu procent, w ciągu zaledwie dwóch ostatnich lat.
W wielu przypadkach energia elektryczna, to jeden z głównych kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Nic więc dziwnego, że przedsiębiorcy zmuszeni są podnosić ceny swoich produktów i usług, tym samym wpływając na wzrost inflacji. Wyższe ceny powodują spadek konkurencyjności i mniejszą sprzedaż. Niższe przychody i wyższe koszty, to w firmie jedna z najgorszych sytuacji.
Na szczęście nowoczesne technologie pozyskują energię w sposób bezemisyjny i wyjątkowo tani. Energia z własnej elektrowni fotowoltaicznej skutecznie obniża rachunki za prąd, a nasz biznes zyskuje konkurencyjność.
Po pierwszym kwietnia fotowoltaika się nie opłaca?
Nowy model rozliczania energii wyprodukowanej we własnej instalacji fotowoltaicznej (net-biling) jest mniej korzystny, niż funkcjonujący do tej pory system opustów (net-metering). Dotyczy, to jednak instalacji pracujących na rzecz domów jednorodzinnych (w tym przypadku zaproponowano rekompensatę w postaci atrakcyjnych dotacji, o czym piszemy tutaj https://lmvgroup.pl/moj-prad-3-0-z-lmv-group/ ), a nie firm, w których fotowoltaika jest nadal wysoce opłacalna.
Kluczem do zrozumienia różnicy pomiędzy tymi dwoma typami odbiorców jest profil zużycia energii. W domach jednorodzinnych, szczyt poboru prądu przypada rano i wieczorem, a zatem mija się ze szczytową produkcją w instalacji fotowoltaicznej. Dokładnie odwrotna sytuacja występuje w większości firm, w których produkcja energii wpisuje się w zapotrzebowanie niemal idealnie.
Nowy system rozliczenia promuje bezpośrednie zużycie – takie jak występuje w większości przedsiębiorstw. Każda kliowatogodzia, która „spadnie” z dachu i trafi bezpośrednio do maszyn i urządzeń w naszej firmie, nie przejdzie przez licznik i za nią nie zapłacimy. Bywają przypadki, że nawet 100 % pozyskanej z fotowoltaiki energii, zużywane jest bezpośrednio na miejscu. Najczęściej jednak wskaźnik autokonsumpcji sięga ok. 70 %, co pozwala obniżyć rachunki za prąd niemal o połowę.
Mała, większa, największa
Opłacalność własnej elektrowni słonecznej zależy zatem od właściwego doboru jej mocy i cen energii z sieci. W kwestii cen wyraźnie widać trend wzrostowy i nic nie wskazuje na to, by miał on się odwrócić. Kwestia doboru mocy jest już sprawą nieco bardziej skomplikowaną. Z naszych doświadczeń wynika, że elektrownia fotowoltaiczna, która rocznie wyprodukuje ok. połowę zapotrzebowania, generuje też autokonsumpcję na poziomie ok. 70-80%. Jednak produkcja energii zależy nie tylko od mocy instalacji, ale również od innych czynników takich jak, nachylenie i ukierunkowanie paneli fotowoltaicznych czy ich zacienienie. Warto zatem zlecić przygotowanie profesjonalnego projektu wraz z symulacją pracy i prognozą zysku energetycznego.
W LMV Group przygotujemy dla Państwa taki projekt jeszcze przed podjęciem jakichkolwiek decyzji czy zobowiązań – zupełnie bezpłatnie. Dzięki temu uzyskacie Państwo informacje o tym, ile energii wyprodukuje elektrownia słoneczna w konkretnej lokalizacji.
Elektrownia fotowoltaiczna w firmie, to nie tylko oszczędności na rachunkach. To także wyraz nowoczesności i odpowiedzialności za środowisko naturalne i przyszłe pokolenia. Coraz większa liczba konsumentów chętniej wybiera produkty i usługi firm, które charakteryzują się troską o kwestie ekologiczne. Może więc warto dołączyć do „zielonych firm” i zyskać nie tylko tańszy prąd, ale też sympatię i lojalność klientów. Odpisy podatkowe i amortyzacyjne to kolejne korzyści.
W LMV Group zajmujemy się fotowoltaiką od 2014 roku i zrealizowaliśmy ponad 2500 inwestycji z zakresu elektrowni słonecznych i pomp ciepła. Prowadzimy inwestycje od A do Z:
– audyt i projekt
– ewentualne finansowanie – pożyczki i leasingi
– montaż
– pomiary i uruchomienie
– szkolenie
– zgłoszenie do Zakładu Energetycznego
W zależności od Państwa zapotrzebowania dobierzemy odpowiednią moc. Realizujemy inwestycje dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (zazwyczaj od 5 do 50 kW, tzw. mikroinstalacje OZE), jak i dla większych podmiotów (tzw. małe instalacje OZE tj. o mocy powyżej 50 kW).
Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub poprzez formularz poniżej.
Realizujemy również inwestycje z zakresu innych rozwiązań, takich jak magazyny energii (hybrydowe instalacje fotowoltaiczne) czy pompy ciepła.