DOTACJE NA FOTOWOLTAIKĘ

Czy fotowoltaika się opłaca? – dotacje na instalacje fotowoltaiczne

LMVGroup
23 czerwca, 2022 0 Comment

Instalacje fotowoltaiczne to dobra inwestycja, która w czasach szalejącej inflacji i wzrastających cen energii zapewnia nam bardzo tani prąd.

Fotowoltaika – nowy system rozliczeń prosumentów – net-billing

Od 1 kwietnia 2022r. obowiązuje nowy system rozliczeń prosumentów tzw. net-billing. W uproszczeniu polega on na sprzedaży i kupnie energii elektrycznej. Przed jego wprowadzeniem, pojawiło się wiele wątpliwości co do opłacalności inwestycji w instalacje fotowoltaiczne na nowych warunkach.

Zwróćmy jednak uwagę na fakt, że w ciągu ostatniego roku ceny energii elektrycznej znacznie wzrosły. Uwzględniając koszt dostawy prądu oraz zużycia energii, cena jednej kilowatogodziny (1 kWh) dla taryfy G11, waha się między 0,73 zł – 0,82 zł w zależności od regionu. Według ekspertów za prąd płacimy prawie 38% więcej niż w roku 2019, a  to dopiero początek zapowiadanych podwyżek.

Wzrost cen energii elektrycznej

Dodatkowo wzrasta też cena energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii (TGE). Jest to o tyle kluczowe, że to właśnie ta cena będzie warunkować wartość prądu, który odkupi od nas zakład energetyczny. Analizy, które zakładały, że instalacje fotowoltaiczne w nowym systemie rozliczeń będą się zwracać ponad 10 lat, bazowały na cenie TGE ok. 0,20 zł / kwh. Tymczasem w pierwszym kwartale 2022 cena ta wyniosła blisko 0,47 zł i była niemal dwukrotnie wyższa niż w roku ubiegłym. W drugim kwartale będzie prawdopodobnie jeszcze wyższa i nic nie wskazuje, by trend ten miał się odwrócić.

Czy fotowoltaika na nowych warunkach się opłaca?

Instalacje fotowoltaiczne nie dość, że pokrywają bieżące zapotrzebowanie na energię elektryczną to w połączeniu z magazynem energii elektrycznej np. baterie akumulatorów, zapewniają niezależność energetyczną. Obecnie uważa się, że fotowoltaika to jedno z najlepszych rozwiązań dla gospodarstw domowych, chcących odciążyć swój budżet i zredukować rachunki za prąd. Dodatkowo po odpowiednim zintegrowaniu jej z magazynem ciepła np. pompą ciepła uzyskujemy duże oszczędności także na centralnym ogrzewaniu i ciepłej wodzie.

Dotacje na fotowoltaikę

Inwestując w instalacje fotowoltaiczne oprócz zysku wynikającego z obniżenia rachunków, można dodatkowo otrzymać zwrot poniesionych kosztów. Gwarantują to regionalne projekty lub ogólnopolskie dotacje, takie jak Mój Prąd 4.0 i Czyste Powietrze.

W kontekście rekordowej inflacji, obniżającej wartość naszych oszczędności oraz bezprecedensowego wzrostu cen energii, inwestycja we własne źródło taniej, ekologicznej i bezpiecznej energii, to rozwiązanie rozsądne. Niewątpliwie dodatkową zachętą są dotacje. Trzeba jednak pamiętać, że ich budżety nie są niewyczerpywalne, a zainteresowanie własnymi źródłami taniej energii systematycznie i szybko rośnie.

Lista dotacji na fotowoltaikę :

MÓJ PRĄD 4.0

Mój Prąd 4.0 – nabór wniosków do nowej edycji trwa od 15 kwietnia 2022r. do 22 grudnia 2022r. z możliwością przedłużenia. Program skierowany jest do osób fizycznych, wytwarzających energię na potrzeby własne, które rozliczają się w nowym systemie net-billing. Maksymalna kwota dotacji na instalację fotowoltaiczną wynosi 20 500 zł przy zintegrowaniu jej z urządzeniem zarządzającym energią oraz magazynami ciepła np. pompą ciepła i energii np. baterie akumulatorów.

Czyste Powietrze – program skierowany jest dla właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub wydzielonych lokali, w których likwidowane jest nieefektywne źródło ciepła np. stary kocioł na węgiel. Maksymalna kwota dotacji na instalację fotowoltaiczną wraz z pompą ciepłą oraz modernizacją instalacji C.O. (centralnego ogrzewania) oraz C.W.U. (ciepłej wody użytkowej) wynosi 49 500 zł, dla najwyższego progu dofinansowania

Zaufaj LMV Group !

Jeżeli szukają Państwo sensownej inwestycji na czas inflacji, która obniża rachunki za prąd i ogrzewanie oraz dodatkowo jest dobra dla środowiska naturalnego, to zapraszamy do kontaktu telefonicznego, lub poprzez formularz poniżej.

Prowadzimy inwestycje od A do Z – projekt, montaż, przyłączenie do sieci i wniosek o dotacje.
    Zaufaj LMV Group – Fotowoltaika Kraków