Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej – przepisy, dofinansowania
Czy można zwiększyć moc instalacji fotowoltaicznej? Jakie formalności trzeba spełnić, aby uzyskać pozwolenie na taką inwestycję? Wreszcie, czy rozbudowa instalacji fotowoltaicznej dopuszcza możliwość skorzystania z dofinansowania? Na te pytania i na wiele innych, postaramy odpowiedzieć w niniejszym artykule.
Czy można rozbudować instalację fotowoltaiczną?
Często zdarza się, że w gospodarstwach domowych, w których zamontowano instalację fotowoltaiczną, zużycie energii dalej rośnie. W takiej sytuacji wielu inwestorów zadaje sobie pytanie, czy zwiększenie mocy instalacji fotowoltaicznej jest w ogóle możliwe. Niestety, odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. O ile – teoretycznie – zwiększone zapotrzebowanie na energię słoneczną można zbilansować dodatkowymi panelami, o tyle nie zawsze jest to możliwe z technicznej perspektywy. Inwestor musi sobie odpowiedzieć na pytanie, czy na dachu znajdzie się miejsce pod dodatkowe panele fotowoltaiczne, Kwestią otwartą jest również problem formalny. Wielu właścicieli obawia się, że w tym celu trzeba będzie przedłożyć zgłoszenie rozbudowy instalacji fotowoltaicznej. W takiej sytuacji wiele osób może się obawiać, że dołożenie paneli fotowoltaicznych do istniejącej instalacji będzie wiązało się z wieloma dodatkowymi opłatami i… utratą dofinansowania. Jak jest naprawdę?
Czy trzeba mieć pozwolenie na rozbudowę instalacji fotowoltaicznej?
Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, czy można dołożyć panele fotowoltaiczne bez zgłoszenia, to odpowiedź jest tylko jedna: TAK. Inwestycja w wydajniejszy system fotowoltaiczny nie wiąże się z koniecznością zgłoszenia tego faktu do lokalnego urzędu miasta, gminy lub starostwa. Niemniej o wszystkim musi wiedzieć operator, u którego – dzięki naszej inwestycji – pojawi się kilka dodatkowych kW mocy. Dlatego, jeśli decydujemy się na dołożenie paneli fotowoltaicznych do istniejącej instalacji, zgłoszenie rozbudowy systemu u operatora będzie konieczne.
Od czego zacząć?
Chcesz dołożyć panele fotowoltaiczne? Zamierzasz przetwarzać jeszcze więcej energii słonecznej? Sprawdź, czy jest to w ogóle możliwe. Najpierw musisz sprawdzić, czy inwestycja w rozbudowę instalacji przyniesie określone rezultaty. Nowe moduły muszą być:
- właściwie doświetlone (nie mogą znajdować się w cieniu),
- połączone z już istniejącą instalacją,
- rozmieszczone w taki sposób, aby nie utrudniać poruszania się po posesji.
Oczywiście panele to nie wszystko. Jeśli zdecydujemy się na rozbudowę systemu fotowoltaicznego, wzrośnie najprawdopodobniej moc zainstalowanej instalacji. To oznacza konieczność wymiany falownika (lub dodania kolejnego), a także rozbudowania instalacji o magazyn energii. Dzięki temu ostatniemu łatwiej zagospodarujemy dostępną moc i efektywniej wykorzystamy ją na rzecz naszego gospodarstwa domowego.
Zgłoszenie rozbudowy instalacji fotowoltaicznej
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdorazowa rozbudowa istniejącej instalacji wymaga zgłoszenia do Operatora Sieci Dystrybucyjnej. Jest to obowiązek wynikający z art. 20 pkt. 2 Ustawy o odnawialnych źródłach energii, w której mowa o tym, aby prosument taką informację przekazał. Jeśli obowiązek ten nie zostanie spełniony, istnieje ryzyko, że na posiadacza instalacji PV zostanie nałożona kara w wysokości 1000 złotych.
Uwaga! Obowiązek zgłoszenia rozbudowy instalacji fotowoltaicznej należy do prosumentów, a więc osób, które korzystają z instalacji on-grid oraz hybrydowych. Posiadacze systemów off-grid nie muszą zgłaszać tego faktu, gdyż ich układ nie jest połączony z siecią energetyczną operatora.
Wracając jednak do tematu zgłoszenia, informacja o której mowa, powinna zostać przekazana w terminie 14 dni od daty dokonania zmiany.
Jeśli wzrost mocy mikroinstalacji nie przełoży się na wzrost mocy przyłączeniowej punktu poboru energii oraz nie wiąże się z koniecznością przebudowy przyłącza, obowiązkiem prosumenta pozostaje poinformowanie operatora o ww. zmianie mocy instalacji za pośrednictwem wniosku o aktualizację danych technicznych. W dokumencie przekazanym do Operatora Sieci Dystrybucyjnej należy udostępnić informacje na temat wszystkich parametrów technicznych rozbudowanego układu.
Po zgłoszeniu parametrów nowej instalacji (około 14 dni), właściciel otrzyma dokument potwierdzający, że wszystkie zmiany zostały przyjęte przez operatora i sprzedawcę.
Ile kosztuje rozbudowa instalacji fotowoltaicznej?
Wzrost mocy posiadanej instalacji oraz rozbudowa istniejącego układu o dodatkową liczbę paneli, wygeneruje koszty porównywalne do wydatków na nową instalację. Ile zatem trzeba będzie zapłacić? W analizie finansowej rozbudowywanych sieci często wykorzystuje się jednostkę kWp, czyli kilowatopika. Określa ona pełną moc instalacji mierzoną w warunkach laboratoryjnych. Jeśli zdecydowaliśmy się na nowe moduły fotowoltaiczne, cena, jaką za tą inwestycję poniesiemy, wyniesie od 3 do 5 tysięcy złotych za każdy kilowatopik. Zakres kosztów będzie zależny przede wszystkim od tego, czy zwiększenie mocy instalacji przełoży się również na konieczność wymiany inwertera (falownika), a także pozostałych komponentów układu.
Czy konieczny jest audyt fotowoltaiczny?
Czy rozbudowa istniejącej instalacji wymaga audytu fotowoltaicznego? Teoretycznie nie, ale wielu specjalistów wskazuje, że taki krok może być bardzo pomocny w nakreśleniu realnych potrzeb energetycznych gospodarstwa domowego. Większa moc instalacji to z kolei wzrost nadwyżki energii.
Wykonanie audytu fotowoltaicznego powinno dać nam odpowiedzi na pytanie, czy:
- powiększenie instalacji fotowoltaicznej jest w naszym przypadku konieczne,
- istnieje możliwość efektywnego zagospodarowania nadwyżki mocy,
- jakie korzyści finansowe uzyskalibyśmy dzięki rozbudowie instalacji PV.
Powiększenie instalacji a wybór inwertera
Rozbudowa systemu fotowoltaicznego wiąże się z koniecznością dostosowania mocy falownika do sumy mocy starych i nowych (dołożonych) paneli. Jeśli inwestor chce zamontować dodatkowo jeden lub dwa moduły, to instalacja nowego inwertera nie będzie (prawdopodobnie) konieczna. Jeśli jednak rozbudowa istniejącej instalacji będzie znaczna, należy wymienić inwerter na komponent o wyższej mocy.
Na etapie planowania prac inwestor może wybrać jedno z wielu rozwiązań:
- wymianę inwertera na nowy,
- dodanie nowego inwertera (to dobry pomysł, jeśli nowe panele mają nieco inną charakterystykę pracy),
- montaż mikroinwerterów dla każdego modułu z osobna.
Rozbudowana instalacja a nadwyżki wyprodukowanego prądu
Wzrost mocy zainstalowanej instalacji w oczywisty sposób wiąże się z koniecznością zagospodarowania uzyskanej w ten sposób nadwyżki. Inwestor może wykorzystać ją w celu:
- dochodowym, gdyż w ramach systemu rozliczeniowego net-billing można wzrost nadwyżki przełożyć na większe dochody,
- gospodarczym, ponieważ nadmiar energii można wykorzystać do zastosowań domowych.
Posiadacze nowoczesnych instalacji fotowoltaicznych często rozbudowują je o dodatkowe panele i magazyny energii. Dzięki temu można łatwo skonsumować nadmiar energii, a co za tym idzie – skuteczniej obniżyć rachunki za prąd.
Czy warto w ogóle rozbudowywać instalację PV?
Rozbudowa fotowoltaiki jest jak najbardziej zasadna. Inwestując w tym obszarze, właściciele instalacji fotowoltaicznych mogą zyskać jeszcze więcej. Zanim jednak przystąpimy do realizacji prac inwestycyjnych, powinniśmy przeprowadzić wspomniany wcześniej audyt fotowoltaiczny. Może się okazać, że w przypadku niektórych wariantów instalacji fotowoltaicznej (np. off-grid) wzrost jej mocy nie będzie konsumowany przez gospodarstwo domowe. W takiej sytuacji nakłady poniesione na budowę instalacji fotowoltaicznej większej mocy mogą się nie zwrócić.
Kto powinien rozważyć rozbudowę instalacji PV?
Rozbudowa instalacji PV jest zalecana zwłaszcza u osób, które:
- są posiadaczami instalacji on-grid i w związku z tym, chcą zwiększyć dochody z tytułu energii słonecznej oddawanej do sieci energetycznej operatora,
- nie posiadają magazynów energii i jednocześnie chcą uniezależnić się od zewnętrznych dostawców energii elektrycznej,
- notują zwiększone zapotrzebowanie na energię słoneczną (np. rodziny oczekujące dzieci, osoby, do których przeprowadzają się bliscy),
- zamierzają przeprowadzić generalny remont domu,
- chcą zmienić ogrzewanie na elektryczne.
Czy można samemu rozbudować instalację PV?
Samodzielna rozbudowa instalacji fotowoltaicznej może być pod wieloma względami bardzo ryzykowna. Po pierwsze, przebudową układu powinna zająć się osoba, która posiada stosowne kwalifikacje. Po drugie, zwykle nie jesteśmy świadomi, jakie ryzyko (np. pożarowe lub elektryczne) czyha na nas podczas wykonywania prac związanych z rozbudową instalacji fotowoltaicznej. Po trzecie, mówimy tu o układzie, który często jest połączony z zewnętrzną siecią energetyczną. To oznacza, że rozbudowując instalację, warto posiadać odpowiednie umiejętności i uprawnienia. Najlepiej zlecić tą pracę specjalistom, którzy nie tylko „połączą kable”, ale też dobiorą optymalne parametry sprzętu i skonfigurują go zgodnie z indywidualnymi wymogami właściciela instalacji.
Czy można dołożyć panele innej firmy niż te które mamy zainstalowane?
Na początek zadajmy sobie pytanie, czy warto rozbudowywać instalację fotowoltaiczną wykorzystując do tego celu komponenty innych producentów. Jeśli nie mamy innej możliwości, to można tak zrobić. Trzeba jednak pamiętać, że nowe panele mogą mieć nieco inne parametry niż ich starsze odpowiedniki. Dlatego dopuszcza się możliwość podłączenia wspomnianych mikroinwerterów lub dodatkowego falownika dla nowych paneli.
Ważne jest, aby poszczególne komponenty rozbudowanej instalacji fotowoltaicznej współpracowały ze sobą i zapewniały bezawaryjną pracę niezależnie od warunków pogodowych i obciążenia sieci. Dlatego, jeśli mamy taką możliwość, warto rozbudować instalację fotowoltaiczną za pośrednictwem firmy, która wcześniej montowała u nas panele PV. Dzięki temu mamy pewność, że wszystkie elementy układu będą współpracować ze sobą w odpowiedni sposób.
Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej na starych zasadach
Jeśli jesteś posiadaczem instalacji fotowoltaicznej i rozliczasz się na starych zasadach (net-metering), to proces rozbudowy instalacji na chwilę obecność nie będzie wiązał się ze zmianą systemu rozliczania z zakładem energetycznym. Dlaczego „na chwilę obecną”? Ponieważ zasada ta obowiązuje przez 15 lat od chwili wytworzenia w instalacji PV i wprowadzenia do sieci elektroenergetycznej pierwszej kWh.
Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej a ulga termomodernizacyjna
Czy można uzyskać środki na rozbudowę instalacji fotowoltaicznej w formie ulgi termomodernizacyjnej? Tak, to możliwe. Zasady uzyskania zwrotu są praktycznie te same, a to oznacza, że musimy zachować faktury, które udokumentują zakres przeprowadzanych prac. Kwotę z faktur należy wpisać do odpowiedniego okienka formularza PIT/0. Jeśli rozliczamy się z fiskusem przez Internet, złożenie stosownej informacji w deklaracji trwa tylko chwilę.
Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej a program Mój Prąd
Pozyskanie środków na rozbudowę instalacji fotowoltaicznej z tytułu programu Mój Prąd jest możliwe, ale tylko w sytuacji, gdy pierwotna instalacja nie została zbudowana z wykorzystaniem środków dostępnych w ramach tego programu.
Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej a program Czyste Powietrze
Niestety, pozyskanie środków finansowych na rozbudowę instalacji fotowoltaicznej z tytułu programu Czyste Powietrze nie jest możliwe. Środki (w formie zwrotu) otrzymamy wyłącznie w ramach ulgi termomodernizacyjnej lub programu Mój Prąd – zgodnie z podaną zasadą.
Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej o magazyn energii
Wiemy już, czy jako inwestorzy rozbudowujący fotowoltaikę mamy obowiązek zgłoszenia rozbudowy instalacji operatorowi sieci. Wiemy też, czy na taką inwestycję otrzymamy środki z programów finansujących, takich jak Mój Prąd oraz Czyste Powietrze. Sprawdźmy jeszcze, jak wyglądają zasady rozbudowy instalacji w przypadku, gdy chcemy ją połączyć z magazynem energii. Po pierwsze, w takiej instalacji musi pojawić się falownik z wyjściem bateryjnym, które umożliwi podłączenie zewnętrznego akumulatora (magazynu). Instalację należy też rozbudować o inteligentny licznik energii, który będzie monitorował realne zużycie energii z sieci elektrycznej operatora.
Warto dodać, że rozbudowa instalacji fotowoltaicznej o magazyn energii może wiązać się z dodatkowymi i dość dużymi kosztami. Dotyczy to sytuacji, kiedy trzeba zmienić falownik na urządzenie z wyjściem bateryjnym. Na szczęście – jeśli nie posiadamy takiego urządzenia – nie musimy przebudowywać całej instalacji. Wystarczy, że dołożymy tzw. retrofit, czyli ładowarkę AC,
Reasumując, procedura zgłoszenia rozbudowy instalacji jest obowiązkowa, jeśli chcemy zwiększyć jej moc poza możliwości przyłącza. Chcąc rozbudować układ PV musimy też liczyć się z pewnymi ograniczeniami technicznymi. Dlatego już na etapie budowy instalacji warto zaopatrzyć się w falownik hybrydowy. Niezbędne jest też sporządzenie audytu fotowoltaicznego, który realnie określi nasze potrzeby inwestycyjne.