Montaż klimatyzacji w bloku a zgoda wspólnoty / spółdzielni
Masz dość upalnych dni? Marzy Ci się montaż klimatyzacji w bloku? Jeśli tak, to koniecznie przeczytaj poniższy poradnik. Opowiemy w nim o tym, co trzeba zrobić, aby w mieszkaniu zabudować klimatyzator, a także o tym, czy zgoda sąsiadów na montaż klimatyzacji jest zawsze niezbędna.
Od czego zacząć chcąc zamontować klimatyzacje w bloku?
Latem klimatyzacja w mieszkaniu w bloku staje się na ogół czymś niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania. Dotyczy to zwłaszcza mieszkań, w których okna są skierowane na południe, a więc tam, gdzie podaż światła słonecznego jest największa.
Rozmowa z zarządcą oraz sprawdzenie regulaminu wspólnoty
Od czego zacząć? Przede wszystkim od tego, co na ten temat mówi regulamin konkretnej spółdzielni lub wspólnoty. Jeśli okaże się, że montaż klimatyzacji jest obwarowany wieloma wymogami formalnymi, może się okazać, że jedynym sensownym rozwiązaniem będzie nabycie przenośnego urządzenia pokojowego. Pamiętajmy też, że każda wspólnota lub spółdzielnia może mieć swoje wymogi co do montażu systemu klimatyzacji, a naszym obowiązkiem – jako ich członka – jest dostosowanie się do obowiązujących regulacji. Dobrym rozwiązaniem będzie też rozmowa z zarządcą, który udzieli wszystkich niezbędnych informacji.
Wniosek o pozwolenie na montaż klimatyzacji w bloku
Większość spółdzielni tudzież wspólnot przyjęła praktykę, że wszelkie wnioski ze strony członków zostają im przekazane na piśmie. Tak raczej będzie i w tym przypadku. Dlatego koniecznie wypełnij wniosek o pozwolenie montażu klimatyzacji w bloku (stosowny druk powinien być dostępny na stronie spółdzielni/wspólnoty). W dokumencie podaje się najczęściej:
- lokalizację, w której znajdować się będzie obudowa / zabudowa klimatyzatora (rysunek techniczny, dokładny szkic),
- dokładne wymiary jednostki,
- opis technologii montażu na elewacji, uwzględniający technologię ograniczającą transmisję drgań na ścianę,
- poziom hałasu generowany przez urządzenie,
- sposób, w jaki odprowadzone zostaną skropliny (najczęściej wymaga się ich usunięcie wprost do pionu kanalizacyjnego).
We wniosku powinny również znaleźć się pisemne zgody sąsiadów. Jeśli regulamin spółdzielni lub wspólnoty ich nie wymaga, to i tak warto poinformować ich, że w bliskim otoczeniu znajdzie się nowe źródło szumu.
Jaki jest dopuszczalny poziom hałasu dla klimatyzacji w bloku?
Dopuszczalny poziom hałasu dla klimatyzacji w bloku jest określony zarówno dla urządzeń wewnętrznych oraz zewnętrznych, jak i pory nocnej oraz dziennej. Zgodnie z obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Środowiska z 14.06.2007, hałas generowany przez urządzenia klimatyzacyjne nie może:
- dla jednostek zewnętrznych przekroczyć 55 dB(A) w dzień i 45 dB(A) w nocy,
- dla jednostek wewnętrznych przekroczyć 40 dB(A) w dzień i 30 dB(A) w nocy.
Przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu – konsekwencje
Jeśli istnieją podejrzenia co do tego, że klimatyzator generuje zbyt duży hałas, to wspólnota, spółdzielnia lub sąsiad mogą zgłosić ten fakt do Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Jeśli w trakcie pomiarów okaże się, że właściciel złamał prawo, to inspektor może wydać nakaz zdemontowania instalacji na koszt inwestora.
Czy można zamontować klimatyzację w bloku bez zgody wspólnoty lub spółdzielni?
Czy montaż klimatyzacji na balkonie bez zgody wspólnoty jest możliwy? Tak, ale tylko wtedy, gdy ma on miejsce na obszarze mieszkania własnościowego. Bez zgody wspólnoty możemy zabudować klimatyzator np. na balkonie, gdyż jego posadzka jest od strony prawnej integralną częścią mieszkania. Jednocześnie należy pamiętać o zastosowaniu podstawy pod klimatyzator, która ograniczy zjawisko przenoszenia drgań na elewację oraz ukrycie klimatyzatora. W tym celu niezbędna będzie również maskownica klimatyzatora na balkonie, która zapewni bezpieczeństwo mieszkańcom, a zwłaszcza dzieciom.Można też przemyśleć inne rodzaje kamuflażu klimatyzacji, które korzystnie wpłyną na aranżację. Oczywiście nie można zapominać, że konieczne jest też właściwe poprowadzenie skroplin. Co do zasady, inwestor może je odprowadzić do pionu kanalizacyjnego (co jest zalecane), albo odprowadzać kondensat do zbiornika na wodę z klimatyzacji lub tacek ociekowych. Inwestor posiadający zbiornik na skropliny z klimatyzacji jest zobowiązany do jego regularnego opróżniania. W przeciwnym razie istnieje ryzyko zalania sąsiadów i wielu innych przykrych konsekwencji.
Dlaczego administrator budynku może odmówić wydania zgody na klimatyzację?
Czy administrator może odmówić wydania zgody na klimatyzację? Tak! Najczęstszymi przesłankami są:
- ryzyko uszkodzenia ocieplenia, w związku z czym stosuje się specjalne podpory ścienne, aby nie uszkodzić elewacji,
- zaburzenie ogólnej koncepcji architektonicznej budynku (np. w przypadku obiektów zabytkowych),
- obecność zapisów projektowych, które wykluczają montaż klimatyzacji,
- kwestie proekologiczne,
- stara instalacja elektryczna, która może ulec przeciążeniu i doprowadzić do pożaru.
Reasumując, posiadanie klimatyzacji we własnym mieszkaniu to atut mieszkania, który podnosi komfort życia, ale też przekłada się na wyższą wartość nieruchomości.