Ile kosztuje energia elektryczna w 2025 roku

Ile kosztuje energia elektryczna w 2025 roku?

LMVGroup
4 kwietnia, 2025 0 Comment

W 2025 roku coraz więcej osób interesuje się rosnącymi kosztami energii. To oczywiste, biorąc pod uwagę aktualne ceny energii elektrycznej w Polsce. Bądźmy szczerzy – cena 1 kWh z roku na rok stale wzrasta, co u wielu ludzi budzi uzasadniony niepokój. Skąd zatem biorą się wysokie ceny energii elektrycznej? Wynikają one przede wszystkim z coraz większej liczby regulacji, a także wzrostu kosztu surowców. Tym samym mają one coraz większy wpływ na funkcjonowanie firm oraz gospodarstw domowych. W 2025 roku cena kilowatogodziny jest zamrożona na poziomie 0,50 zł netto za 1 kWh. Czy wiesz, co to oznacza dla Twoich rachunków? Dowiedz się, jak prognozy i inwestycje w fotowoltaikę mogą wpłynąć na Twoje finanse.

Co wpływa na ceny prądu w Polsce? Z czego wynikają wysokie wydatki na energię?

Cena prądu za kWh zależy w Polsce od wielu czynników. Wpływ na nią (a zwłaszcza na jej stabilną wartość) ma np. regulacja cen. Co jeszcze ma wpływ na cenę energii w naszym kraju?

  1. Koszty produkcji – cena prądu w 2025 za 1 kWh zależy również od technologii. Niestety, w naszym kraju wciąż dominują siłownie węglowe i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Owszem, na horyzoncie pojawiają się zapowiedzi inwestycji w energetykę jądrową, ale jest to wciąż zbyt mało, by zaspokoić rosnące potrzeby polskiej gospodarki.
  2. Ceny surowców – na wzrost cen prądu dla firm oraz osób prywatnych ma wpływ również cena surowców, która de facto stale wzrasta. Węgiel i jego wysoko energetyczne odmiany kosztują coraz więcej, co widać chociażby na przykładzie węgla koksującego.
  3. Inwestycje w OZE – cena prądu w Polsce jest poniekąd stabilizowana przez inwestycje w OZE, czyli w energię wiatrową, wodną, a zwłaszcza słoneczną. Im jest ich więcej, tym większe prawdopodobieństwo, że ceny energii elektrycznej będą utrzymywane na w miarę stałym i akceptowalnym poziomie.
  4. Inflacja – to zjawisko gospodarcze, które również ma istotny wpływ na ceny prądu w Europie i na całym świecie. Jeszcze niedawno jej poziom był bardzo wysoki, co również odbiło się na kieszeniach klientów firmowych oraz indywidualnych. Inflacja jest mechanizmem, który w swoich wycenach musi wziąć pod uwagę każdy dostawca prądu.
  5. Zmiany popytu i podaży. Popyt i podaż to zjawiska, które w ogromnym stopniu wpływają na dystrybucję energii elektrycznej i jej cenę. Ich wahania zależą m.in. od sytuacji geopolitycznej, czynników pogodowych, dostępności chłodzonych wodą siłowni węglowych, a także importu i eksportu, na który muszą decydować się firmy energetyczne w Polsce realizujące strategię Urzędu Regulacji Energetyki.

Wszystko to sprawia, że giełdowa cena prądu ulega stałym (nie tylko cyklicznym, dobowym) wahaniom. Dlatego co prawda trudno ustalić, ile kosztuje 1 kWh energii elektrycznej, ale wszystko wskazuje na to, że wraz z upływem lat jej koszt będzie rosnąć. Tymczasem wystarczy wejść w zwykły kalkulator zużycia prądu, aby porównać, że obecne zapotrzebowanie energetyczne większości gospodarstw domowych oraz film rośnie.

Zamrożenie cen prądu do 30 września 2025 roku – jak to działa?

Osoby, które sądzą, że w Polsce mamy do czynienia z rynkowymi cenami prądu, są zwyczajnie w błędzie. Dlaczego? W naszym kraju już od wielu lat trwa dyskusja, czy uwolnić ceny energii. Pamiętajmy też, że koszt kilowatogodziny to nie to samo, co koszt energii.

Na czym zatem polega zamrożenie cen energii? Aktualnie obowiązuje ustawa, która określa, że maksymalna cena za 1 kWh to 50 groszy netto., przy czym nie ma limitu zużycia prądu. Warto jednak dodać, że cena ta obowiązuje tylko dla gospodarstw domowych i to do 30 września 2025 roku. To oznacza, że najprawdopodobniej po upływie tego czasu zaczną obowiązywać nowe taryfy za prąd, a co za tym idzie – czeka nas wtedy kolejna podwyżka prądu. Dzięki regulacjom rachunki za prąd pozostają stabilne, niezależnie od zużycia, ale nie wiadomo, czy i jak długo utrzyma się ten trend.

Ile kosztuje 1 kWh? Jakie są składniki ceny energii elektrycznej?

To co pokazuje nam licznik zużycia energii, to tylko wierzchołek góry lodowej. Jeśli mówimy o kwocie ustawowej równej 0,50 PLN za kWh, to musimy do tego doliczyć również takich składników, jak:

  • opłata dystrybucyjna,
  • opłata mocowa,
  • opłata OZE.

Łącznie za każdą kWh musimy zapłacić od 0,90 do 1,10 PLN. Jeśli zatem zużywasz w 2025 roku 200 kWh miesięcznie, to całkowity koszt energii elektrycznej w jednym miesiącu wyniesie od 180 do 220 złotych. Oczywiście jeśli chcemy obniżyć lub chociażby zastopować rosnące ceny prądu, możemy skorzystać z innych ofert jego dostawy. Porównywarki cen prądu z reguły ułatwiają wybór najtańszej oferty, ale trzeba przyznać, że w sytuacji, gdy obowiązuje stała cena i stawka za prąd, znalezienie korzystniejszej propozycji będzie znacznie trudniejsze. Ciekawym rozwiązaniem są też inteligentne liczniki energii, o których opowiemy w kolejnym akapicie.

Jak obliczyć miesięczny koszt energii dla gospodarstwa domowego?

W 2025 roku obliczenie przybliżonych wydatków na prąd jest dość proste. W tym celu wystarczy pomnożyć zużycie „z licznika” razy uśrednioną stawkę za 1 kWh. Jeśli:

  • jako gospodarstwo domowe zużywamy 200 kWh miesięcznie, to za 1 miesiąc zapłacimy 200 złotych (200 x 1 PLN to 200 PLN(,
  • jako firma zużywamy 500 kWh, to za 1 miesiąc zapłacimy około 500 – 550 złotych.

Czy realne obniżenie ceny energii jest możliwe? Jednym z rozwiązań, które może w tym pomóc, jest tzw. inteligentny licznik energii. Jego działanie polega na tym, że dostosowuje on cenę zużycie energii do pory dnia. Jest to następstwo wprowadzenia od 2024 roku elastycznych cen prądu. Zgodnie z nimi odbiorcy energii elektrycznej zapłacą mniej za 1 kWh w godzinach zwiększonej podaży, a więcej w godzinach wzrostu popytu. W efekcie podwyżki cen energii nie będą tak wysokie. Co więcej istnieje szansa, że przy odpowiednim wykorzystaniu energii rachunek za prąd Kowalskiego będzie mniejszy nawet o kilkanaście procent, choć oczywiście nie jest to zagwarantowane.

Minimalna i maksymalna cena prądu po 30 września – ile w przyszłości zapłacimy za prąd?

Jako konsumenci energii musimy pogodzić się z faktem, że niższe ceny energii w przyszłości są raczej mało prawdopodobne. Biorąc pod uwagę aktualną sytuację gospodarczą, trzeba liczyć się z tym, że nic nie wskazuje na rynkowe ograniczenie cen prądu. Prognozy wskazują, że na rynku energii trend wzrostowy nadal się utrzyma, choć trzeba przyznać, że skokowy wzrost wartości inwestycji w OZE może jeszcze nas pozytywnie zaskoczyć.

Aktualnie prognozy wskazują, że po 30 września może nas czekać:

  • dalsza stabilizacja cen energii (z relatywnie niewielkim wzrostem),
  • wzrost cen energii, który w pesymistycznych założeniach może osiągnąć nawet 27%, w związku z czym cena netto 1 kWh osiągnie nawet 0,79 PLN.

Prognozy cen energii 2025 wskazują, że jedynym, praktycznym sposobem na obniżenie ceny prądu, jest inwestycja w OZE. Dlaczego?

Wpływ inwestycji w OZE na rosnące ceny prądu

Czy średni rachunek za prąd w mieszkaniu może być obniżony dzięki inwestycjom w OZE? Tak i to na dwa sposoby.

  • W ramach ogólnokrajowych inwestycji, które są finansowane z opłat za prąd.
  • Dzięki indywidualnym inwestycjom w panele fotowoltaiczne i magazyny energii.

Ceny prądu na obszarze Polski a krajowe inwestycje w OZE

Najpierw skupmy się na pierwszym przypadku. Urząd Regulacji Energetyki wciąż inwestuje w zieloną energię, dzięki czemu jej parytet w odniesieniu do reszty wytwarzanego w Polsce prądu stale rośnie. Inwestycje w OZE generują relatywnie wysokie koszty jedynie na etapie projektowania i realizacji. W trakcie kolejnych miesięcy, a nawet lat eksploatacji, koszty operacyjne instalacji OZE są niewielkie w porównaniu do kosztów eksploatacji dużych elektrowni na paliwo stałe. Oznacza to, że w perspektywie kilku lat średnia cena prądu (przy wzroście parytetu zielonej energii) może stabilizować się, a nawet spadać. Co więcej, proces ten może mieć miejsce również wtedy, gdy średnie zużycie prądu w gospodarstwie domowym będzie stopniowo wzrastać.

Autokonsumpcja, a ceny prądu w 2025 r

Druga kwestia, którą chcielibyśmy poruszyć, to wpływ indywidualnie projektowanych i budowanych instalacji PV, które – już teraz – mogą wpłynąć na redukcję Twoich wydatków na prąd. Dlaczego?

  1. Instalacja PV produkuje energię pochodzącą ze Słońca. To oznacza, że przez znaczną część dnia masz do dyspozycji czystą energię, którą możesz magazynować na własne potrzeby lub oddawać (jako prosument) do ogólnopolskiej sieci energetycznej.
  2. Dzięki takim urządzeniom jak BMS-y oraz inwertery on-grid (lub hybrydowe) Twoja instalacja w sposób priorytetowy korzysta z energii produkowanej za pomocą paneli fotowoltaicznych. To oznacza, że nawet jeśli na rynku będzie miał miejsce wzrost cen energii, to Ty nadal będziesz miał do dyspozycji „zielony” i w zasadzie darmowy prąd.
  3. Wykorzystując takie rozwiązania jak magazyn energii, zamrożenie cen prądu dla gospodarstw domowych przez sprzedawcę prądu przestanie mieć wpływ na Twoje rachunki. Nawet, jeśli w przyszłości dojdzie do odmrożenia ceny energii, to i tak będzie ono miało niewielkie znaczenie dla Twoich finansów. Magazyn pozwoli Ci przechować nadwyżki energii, a następnie wykorzystać je w porze nocnej, lub kiedy podaż światła słonecznego będzie niższa.

Ile zatem możesz zyskać? Jeśli jesteś posiadaczem instalacji o mocy 5 kWp, to możesz ograniczyć koszty zużycia energii nawet o 50 – 70 procent. Oszczędności będą tym większe, im efektywniej wykorzystasz dostępną, zieloną energię. Co więcej, Twoje rachunki zmniejszą się nawet wtedy, gdy zużycie prądu w domu jednorodzinnym pozostanie na stałym poziomie.

Jak uniknąć podwyżki cen prądu w 2025 roku?

Masz wysokie zużycie energii elektrycznej? Nie czekaj, aż sprzedawca prądu obniży stawni lub zaproponuje Ci stałą cenę energii. Okazuje się, że dzięki kilku prostym rozwiązaniom, możesz samodzielnie obniżyć swoje wydatki na energię.

  1. Zmień taryfę. Tak popularna taryfa G11 ujednolica ceny. Z kolei taryfa G12 i taryfa G12w wprowadza ceny zależne od tego, czy zużycie ma miejsce w godzinach szczytu, czy też poza nimi.
  2. Wykorzystuj energooszczędne rozwiązania, w tym urządzenia, dzięki którym zużyjesz mniej prądu. Łatwo je rozpoznasz, gdyż większość z nich ma wysoką klasę energetyczną (np. A++).
  3. Przemyśl instalację inteligentnych liczników, dzięki którym możesz uelastycznić zużycie prądu, uwzględniając ceny giełdowe.
  4. Weź pod uwagę instalację fotowoltaiki. Dzięki niej zmiany cen prądu nie będą tak straszne dla Twojego portfela.
  5. Zmień przyzwyczajenia. Jeśli jest to możliwe, korzystaj z najbardziej energochłonnych urządzeń poza godzinami szczytu. Wyłączaj światło, którego nie potrzebujesz.

Dzięki powyższym krokom możesz sporo zaoszczędzić. Sama taryfa G12 może obniżyć rachunki o 10–15%.

Podsumowanie, czyli jak obniżyć ceny prądu w Enea, Tauron, E.ON lub Energa?

Cena energii obowiązująca do 30 września 2025, to cena zamrożona ustawą. Istnieje ryzyko, że po upływie tej daty wysokość cen energii, podobnie jak rachunek gospodarstw domowych za prąd znacznie wzrosną. Co robić, aby średnia cena energii spadła lub przynajmniej utrzymała się na stałym poziomie?

Jeśli uważasz, że płacisz zbyt dużo, możesz zmienić sprzedawcę energii elektrycznej. Możesz też wybrać stałą cenę prądu, ale wtedy musisz liczyć się z tym, że – przynajmniej na starcie – zapłacisz więcej. Rozwiązaniem, dzięki któremu możesz obniżyć koszty, jest też wybór odpowiedniej taryfy (np. G12 lub G12w), a także instalacja inteligentnego licznika, który uwzględni zmienną cenę energii.

Ciekawą opcją jest też wybór urządzeń energooszczędnych oraz zmiana przyzwyczajeń w zakresie dobowego wykorzystania energii elektrycznej. Jednak najwięcej zyskasz, jeśli zdecydujesz się na instalację fotowoltaiki z LMV Group. Specjaliści z tej firmy pomogą Ci wybrać instalację o określonej mocy, a także dobiorą właściwy magazyn, który pozwoli Ci przechowywać nadwyżki „zielonej” energii.

Zmiany cen prądu nie muszą budzić w Tobie lęku. Wystarczy, że mądrze zainwestujesz, a podwyżki cen energii nie będą już straszne. Ogranicz swoje rachunki nawet o kilkadziesiąt procent i ciesz się tanim prądem dla Twojego gospodarstwa domowego lub firmy.