Ulga termomodernizacyjna w pytaniach i odpowiedziach

Ulga termomodernizacyjna w pytaniach i odpowiedziach

LMVGroup
5 września, 2022 0 Comment

Mówiąc o wsparciu, jakie inwestor może otrzymać na termomodernizację budynku, nie sposób pominąć kwestii tzw. ulgi termomodernizacyjnej. Kwota ulgi jest zwracana za wydatki poniesione na ocieplenie domu jednorodzinnego. Zakres tych wydatków oraz przeprowadzanych inwestycji jest bardzo szeroki. Serdecznie zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z tematyką tytułowej ulgi, a także z przepisami dotyczącymi jej udzielania i rozliczania.

Czym jest ulga termomodernizacyjna i co jest jej przedmiotem?

Ulga termomodernizacyjna to inaczej ulga podatkowa, którą można rozliczyć z tytułu wydatków poniesionych na wykonanie usługi związanych z termomodernizacją, czyli na tzw. przedsięwzięcie termomodernizacyjne. Jest ona istotnym wsparciem dla gospodarstwa domowego, gdyż pozwala zwrócić znaczną część poniesionych wydatków. Warto dodać, że mianem przedsięwzięcia termomodernizacyjnego można określić szereg różnych inwestycji. Ich zakres opiszemy w dalszej części artykułu..

W polskim prawodawstwie podatkowym pojawiła się ona już z początkiem 2019 roku, jaki uzupełnienie ustawy o PIT. Pojawienie się tej ulgi, znacząco zwiększyło popyt na usługi związane z termomodernizacją. Na marginesie warto dodać, że jest ona tylko jednym z wielu narzędzi, mających nakłaniać Polaków do inwestycji w termomodernizację. Jednym z nich jest np. program „Czyste Powietrze” o którym – w nawiązaniu do ulgi – również opowiemy w dalszej części niniejszego artykułu.

Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Z ulgi mogą skorzystać właściciele budynków jednorodzinnych lub ich współwłaściciele. Mowa tu o osobach, które opodatkowują swoje dochody według:

  • skali podatkowej,
  • zasad rozliczania podatku liniowego,
  • tak zwanego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W praktyce oznacza to, że na odliczenie wydatków może liczyć praktycznie każdy właściciel lub współwłaściciel nieruchomości, który zdecyduje się na ocieplanie budynków. Należy jednak pamiętać, że korzystanie z ulgi termomodernizacyjnej jest obwarowanymi określonymi zasadami, które należy uwzględniać planując realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.

Jakie są zasady skorzystania z ulgi?

Jedną z najważniejszych zasad dotyczących ulgi termomodernizacyjnej, jest możliwość rozliczenia wyłącznie tych przedsięwzięć inwestycyjnych, które zakończono w okresie trzech kolejnych lat. Co ważne, liczy się je od końca roku podatkowego, w trakcie którego podatnik poniósł pierwszy wydatek. Jeśli zaplanowane przedsięwzięcie nie zostanie w danym czasie zrealizowane, podatnik, który skorzystał z ulgi, jest obowiązany do doliczenia kwot uzyskanego zwrotu do dochodu za rok podatkowy, w którym upłynął termin rozliczenia wybranej inwestycji.

Warto dodać, że zasady skorzystania z ulgi, nie wykluczają „połączenia” połączenia jej z innymi ulgami obowiązującymi w polskim prawodawstwie podatkowym. W praktyce oznacza to, że osoby, które korzystają z tzw. ulgi na dziecko, ulgi rehabilitacyjnej, a także ulgi na korzystanie z Internetu, mogą równocześnie zwiększyć kwotę zwrotu odliczonych wydatków o koszty poniesione na wspomniane przedsięwzięcie termomodernizacyjne.

Uwaga! Warunkiem niezbędnym, by skorzystać z ulgi, jest oddanie budynku do użytku. Jeśli nieruchomość jest nadal w budowie, to podatnik nie może skorzystać z ulgi.

Jaka jest wysokość ulgi i czy są jakieś limity?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w 2025 roku ulga termomodernizacyjna (kwota odliczenia za deklarację rozliczeniową PIT za 2024 rok), wynosi maksymalnie 53 tysiące złotych. Jeśli podatnik rozlicza się z małżonkiem, każde z nich może skorzystać ze wspomnianego limitu, co w praktyce oznacza kwotę aż 106 tysięcy złotych.

Warto dodać, że ulga termomodernizacyjna pozwala na rozliczenie wydatków, które wcześniej nie zostały rozliczone (dofinansowane) ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), bądź też innych, wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. To samo dotyczy funduszy, które zostały zwrócone beneficjentowi w dowolnej formie.

Jak obliczyć ulgę termomodernizacyjną?

Wiemy już, że w przypadku ulgi termomodernizacyjnej kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 tysięcy złotych (w 2025 roku). Jak zatem obliczyć ulgę termomodernizacyjną, aby uzyskać zwrot? Najważniejszą zasadą, o której już wspominaliśmy, jest to, aby odliczenia dokonać w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono określone wydatki. Rozliczenie ulgi jest dość łatwe – w tym celu nie trzeba korzystać z pomocy osób trzecich. Wystarczy dostęp do internetowego systemu e-PIT, dzięki któremu można wprowadzić określoną kwotę do stosownego pola. Warto jednak pamiętać, że zwrot środków można uzyskać jedynie wtedy, gdy udokumentujemy wszystkie realnie poniesione wydatki.

Aby rozliczyć (odliczyć) ulgę termomodernizacyjną, konieczne jest wypełnienie załącznika PIT/0. Jak w przypadku pozostałych ulg (np. na Internet) nie jest to samodzielna deklaracja. Można ją składać wyłącznie wraz z drukami PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS oraz PIT-37. W tzw. zerówce znajduje się pole „Wydatki na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego”. To właśnie tam należy wprowadzić kwotę wydatków na termomodernizację.

Kwota odliczenia za realizację usługi związanej z termomodernizacją budynków jednorodzinnych rozliczana jest od podstawy opodatkowania. Jeśli okazało się, że wysokość odliczenia nie znalazła pokrycia w wysokości dochodu podatnika za wybrany rok podatkowy, można ją przenieść na kolejne lata. Należy jednak pamiętać, że maksymalny czas rozliczenia nie może być dłuższy niż przez 6 kolejnych lat, licząc od zakończenia roku podatkowego, w którym inwestor (czyli podatnik) poniósł pierwszy wydatek.

Warto wiedzieć, że ulga termomodernizacyjna może być również zastosowana w odniesieniu do inwestycji, których realizację rozpoczęto przed 1 styczniem 20219 (a więc przed datą obowiązywania ustawy). Muszą to być jednak inwestycje, które do tego czasu nie zostały zakończone (zasada trzech kolejnych lat również obowiązuje). Dokumentem, który potwierdza wygenerowanie wydatków poniesionych na termomodernizację, jest oczywiście faktura VAT (nie paragon!).

Co można odliczyć dzięki uldze termomodernizacyjnej?

Termomodernizacja budynków jednorodzinnych to pojęcie dość ogólne. Oznacza ono, że w budynku przeprowadzono określone zmiany, które miały na celu poprawić jego charakterystykę termiczną, dzięki czemu ponosimy mniejsze wydatki na ogrzewanie.

Jakie usługi są objęte ulgą?

Co zatem można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej? Odpowiedź jest prosta – wydatki na prace remontowe, które ograniczą zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na energię. To oznacza, że ulga termomodernizacyjna przysługuje inwestorom, którzy zdecydują się np. wymienić stare okna na nowe, bardziej energooszczędne, ocieplić dach lub ściany, a także zamontować nowoczesny kocioł grzewczy lub zainstalować pompę ciepła.. Co ciekawe, ulga przysługuje również na wykonanie instalacji fotowoltaicznej oraz instalacji pozwalającej na wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych. Nie wszyscy wiedzą, że w ramach ulgi można także odliczyć wydatki poniesione z tytułu przyłączenia domu do sieci ciepłowniczej lub gazowniczej, a także zakup materiałów budowlanych, które wchodzą w skład instalacji grzewczej (z uwzględnieniem systemu ogrzewania elektrycznego).

Oto kompletna lista usług, które obejmuje ulga termomodernizacyjna:

  • wykonanie audytu energetycznego budynku przed realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego,
  • wykonanie analizy termograficznej budynku,
  • wykonanie dokumentacji projektowej związanej z pracami termomodernizacyjnymi,
  • wykonanie ekspertyzy ornitologicznej i chiropterologicznej,
  • docieplenie przegród budowlanych lub płyt balkonowych lub fundamentów,
  • wymiana stolarki zewnętrznej np.: okien, okien połaciowych, drzwi balkonowych, drzwi zewnętrznych, bram garażowych, powierzchni przezroczystych nieotwieralnych,
  • wymiana elementów istniejącej instalacji ogrzewczej lub instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej lub wykonanie nowej instalacji wewnętrznej ogrzewania lub instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej,
  • montaż kotła gazowego kondensacyjnego,
  • montaż kotła olejowego kondensacyjnego,
  • montaż pompy ciepła,
  • montaż kolektora słonecznego,
  • montaż systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła z powietrza wywiewanego,
  • montaż instalacji fotowoltaicznej,
  • uruchomienie i regulacja źródła ciepła oraz analiza spalin,
  • regulacja i równoważenie hydrauliczne instalacji,
  • demontaż źródła ciepła na paliwo stałe.

Jakie materiały budowlane są objęte ulgą?

W ramach ulgi można dokonać odliczenia poniesionych wydatków na konkretne materiały budowlane, w tym:

  • materiały i tworzywa przeznaczone do docieplenia przegród budowlanych oraz fundamentów,
  • materiałów wykorzystywanych w systemach ociepleniowych,
  • systemach przeciwwilgociowych instalacji termoizolacyjnych,
  • materiałów używanych do montażu instalacji grzewczej,
  • surowców i technologii niezbędnych do budowy lub przebudowy systemów podgrzewania wody użytkowej
  • materiałów używanych do budowy systemu ogrzewania elektrycznego,
  • materiałów, wykorzystywanych do montażu systemów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (np. rekuperacja).

Ulga termomodernizacyjna a magazyn energii

Czy w ramach ulgi termomodernizacyjnej można rozliczyć koszty inwestycji w magazyn energii? Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Inwestycji i Rozwoju w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych, objąć ulgą można ogniwa fotowoltaiczne wraz z osprzętem.

Jest to bardzo istotna informacja, zważywszy na fakt, że wielu inwestorów miało wątpliwości, czy magazyn energii może zostać potraktowany jako inwestycja w termomodernizację budynku.

Ulga termomodernizacyjna a mieszkanie w bloku

Zgodnie z tym, co napisaliśmy wcześniej na temat warunków przyznawania ulgi termomodernizacyjnej, mieszkanie w bloku lub kamienicy nie jest nią objęte. Prawo do skorzystania z niej mają wyłącznie te osoby, które inwestują w termomodernizację budynków jednorodzinnych.

Ulga termomodernizacyjna a program Mój Prąd

Inwestorzy decydujący się na termomodernizację jednorodzinnych budynków, często są beneficjentami innych programów, takich jak np. Mój Prąd. Czy to oznacza, że otrzymanie dotacji ma wpływ na rozliczenie ulgi? Tak. Osoby, które skorzystały z obydwu programów, powinny pomniejszyć kwotę wydatków o kwotę dotacji. Jeśli dana osoba już złożyła zeznanie, należy sporządzić jego korektę, pomniejszając kwotę ulgi o kwotę otrzymanej dotacji. Jeśli podatnik nie chce składać korekty, w zeznaniu na kolejny rok należy doliczyć do dochodu zwróconą kwotę.

Pytania i odpowiedzi – co warto wiedzieć o uldze termomodernizacyjnej w 2025 roku?

  • Czy wymagany jest audyt energetyczny?
    Wbrew wątpliwościom wielu inwestorów, do otrzymania środków z ulgi na termomodernizację nie potrzeba przeprowadzenia audytu energetycznego przed rozpoczęciem inwestycji. Tym samym inwestor nie jest narażony na ewentualne koszty, jakie musiałby ponieść z tego tytułu.
  • Czy z ulgi mogą skorzystać osoby będące w trakcie termomodernizacji?
    Tak, to możliwe. Inwestor może uzyskać ulgę również wtedy, gdy czas trwania inwestycji jest dłuższy niż rok.
  • Jaki jest czas na realizację termomodernizacji jednorodzinnego budynku?
    Inwestor ma aż trzy lata na zrealizowanie celu inwestycyjnego. Co ważne, w trakcie termomodernizacji beneficjent może zrealizować kilka przedsięwzięć inwestycyjnych.
  • Kiedy można odliczyć ulgę termomodernizacyjną?
    Z ulgi termomodernizacyjnej możesz skorzystać, gdy jesteś właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego, który – to konieczne – jest oddany do użytku. Oznacza to, że jego budowa musi być zakończona. Możliwość skorzystania z ulgi dotyczy również osób, które zdecydowały się na realizację określonych, przewidzianych w prawie inwestycji i jednocześnie rozliczają się z fiskusem na określonych zasadach (na podstawie skali podatkowej, zasad podatku liniowego lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych).
  • Kiedy wydatki na termomodernizację nie ulegają odliczeniu?
    Nie można zapominać, że ulga termomodernizacyjna dotyczy wyłącznie tych wydatków, które zostały udokumentowane za pośrednictwem faktur VAT. Jeśli zatem nie masz dokumentów potwierdzających wydatek, nie możesz go odliczyć.
  • Co należy zrobić żeby odliczyć ulgę termomodernizacyjną?
    Wystarczy zapoznać się z zasadami uzyskania ulgi. W rozliczeniu (deklaracja PIT/0) należy rozliczyć udokumentowane wydatki na przedsięwzięcie termomodernizacyjne. Można to łatwo zrobić przez Internet za pośrednictwem Portalu Podatkowego.
  • Czy można skorzystać z ulgi jeśli korzystało się z programu Czyste Powietrze?
    Przepisy nie zabraniają, by część wydatków rozliczyć za pomocą ulgi, a część korzystając z programu Czyste Powietrze.
  • Czy oboje małżonków może odliczyć ulgę?
    Tak, to możliwe. Warunkiem jest wspólne rozliczanie obydwu podatników.
  • Czy ulga termomodernizacyjna zależy od dochodu?
    Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od rodzaju rozliczenia. Jeśli podatnik rozlicza się w oparciu o skalę podatkową lub podatek liniowy, ulga termomodernizacyjne zostanie odliczona od uzyskanego dochodu. Z kolei jeśli podatnik rozlicza się poprzez ryczałt, ulga będzie odliczana od przychodu.
  • Czy ulga przysługuje, jeśli fotowoltaika jest zamontowana na garażu z powodu braku możliwości montażu na dachu domu?
    Tak, ważne jest, aby zrealizowana inwestycja wchodziła w obręb danej posesji. Jest to podstawą do uzyskania ulgi z tytułu przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Podobna sytuacja miałaby miejsce, jeśli inwestor korzystałby z innych źródeł energii poprzez instalację umieszczoną bezpośrednio na gruncie.
  • Czy ulga jest możliwa przy wspólności majątkowej, gdy faktura za termomodernizację jest wystawiona na żonę?
    Nie ma znaczenia, na kogo wystawiono fakturę. Nic nie stoi na przeszkodzie, by odliczyć całą kwotę wydatków poniesionych przez jednego z małżonków. Pozostałą kwotę wydatków (do wysokości limitu) odliczy drugi małżonek.
  • Czy ulga przysługuje, gdy dom jest wyłączną własnością, ale faktura jest na małżonka?
    Tak, w tej sytuacji ulga termomodernizacyjna jak najbardziej przysługuje.
  • Jak rozliczyć ulgę za 2024 r., gdy panele zamontowano w 2024 r., a dotacja z „Mój Prąd” będzie wypłacona w 2025 r.?
    Wystarczy w kolejnym roku podatkowym umieścić dotację po stronie dochodowej.
  • Czy ulga jest możliwa przy wymianie ogrzewania gazowego na elektryczne zasilane z fotowoltaiki?
    Tak, jest możliwa. Ulga termomodernizacyjna obejmuje takie inwestycje, gdyż pobór energii przez gospodarstwo domowe jest w tym przypadku ograniczany poprzez energię uzyskaną za pomocą instalacji fotowoltaicznej.

W ostatnich latach widać, że zapotrzebowanie na energię wzrasta. Dlatego zastosowanie ulgi termomodernizacyjnej jest konieczne, aby ograniczyć trend związany z większą emisją gazów cieplarnianych. W ten sposób udziela się wsparcia gospodarstwom domowym, które chcą na preferencyjnych warunkach poprawić charakterystykę energetyczną swojego budynku i tym samym ograniczyć emisję szkodliwych gazów do atmosfery.

Zaufaj LMV Group i dowiedz się więcej!

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub poprzez formularz poniżej. Nasi specjaliści pomogą w doborze odpowiedniego sprzętu oraz w złożeniu wniosku o dotację Czyste Powietrze, Czyste Powietrze PLUS, Mój Prąd, Moje Ciepło, Ciepłe Mieszkanie. Prowadzimy inwestycje od A do Z – audyt, projekt, montaż oraz wniosek o dotacje.