Z lotu ptaka widać dach budynku, na którym znajdują się panele fotowoltaiczne. W tle widać kilka drzew w jesiennych barwach.

Wielki powrót dotacji Mój Prąd

LMVGroup
31 marca, 2021 0 Comment

Dotacja do przydomowych instalacji fotowoltaicznych Mój Prąd okazała się wielkim sukcesem. Polacy pokochali własne elektrownie słoneczne, a w naszym kraju działa ich już ponad 450 000. Dobra informacja jest taka, że Mój Prąd będzie kontynuowany, a instalacje wykonane pomiędzy naborami również mogą liczyć na dotację. 

Kiedy wystartuje dotacja?

Ostatni nabór na dotację Mój Prąd zakończył się w grudniu ubiegłego roku. Od tego czasu, ze strony rządowej, były tylko mgliste zapowiedzi, że dotacja będzie kontynuowana. Brak konkretów często wstrzymywał inwestorów z podjęciem decyzji dotyczącej montażu własnego źródła prądu. Zatem wiele osób ucieszyła informacja, która pojawiła się w połowie marca, ustanawiająca datę planowanego startu naboru programu Mój Prąd 3.0 na 01.07.2021. Bardzo istotny jest również fakt, że zgodnie z zapowiedziami NFOŚiGW, instalacje fotowoltaiczne zamontowane pomiędzy naborami również uzyskają dotację. 

Ile, na co i dla kogo?

Ogłoszenie daty kolejnego naboru na dotację Mój Prąd może cieszyć. Nie znamy jednak wciąż dokładnego zakresu rzeczowego wsparcia, ani jego wysokości. Zgodnie z zapowiedziami, z całą pewnością nadal będą dotowane instalacje fotowoltaiczne w przedziale mocy od 2 do 10 kW. Prawdopodobnie na dodatkowe bonusy mogą liczyć też systemy magazynowania energii (hybrydowe instalacje fotowoltaiczne), ładowarki do samochodów elektrycznych, czy pompy ciepła. Wynika to z faktu, że obok produkcji energii z instalacji fotowoltaicznych, program Mój Prąd 3.0 ma promować jej autokonsumpcję. Dotacja przeznaczona jest dla osób fizycznych (prosumentów). 

Jaki budżet i do kiedy nabór?

W tym momencie nie wiadomo jeszcze jaki dokładnie będzie budżet programu Mój Prąd 3.0. Wiadomo jednak, że dotacji podlegać będą wyłącznie zakończone projekty, czyli takie, które są już podłączone do sieci OSD (zakład energetyczny). Z naszych doświadczeń wynika, że od momentu podpisania umowy na montaż instalacji fotowoltaicznej, do skompletowania wszystkich dokumentów potrzebnych do złożenia wniosku o dotację, mijają ok. 2 miesiące. W szczycie sezonu, czas ten może wydłużyć się nawet do ponad 3 miesięcy. Mój Prąd 3.0 obowiązywać ma od 01.07.2021 do 31.12.2023, jednak pierwszy nabór tylko do 20.12.2021 lub do wyczerpania budżetu. Warto już teraz pomyśleć o złożeniu wniosku i zaufać naszym ekspertom, którzy śledzą na bieżąco nowe informacje i pomogą skompletować wszelkie potrzebne dokumenty oraz uzyskać rządowe wsparcie.

Informacje na stronach NFOŚiGW można znaleźć tutaj:

Długo oczekiwane, w końcu oficjalne i konkretne stanowisko NFOŚiGW znów uruchomiło bardzo duże zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi. Fakt, że do dotacji będą mogły być zgłaszane inwestycje już zrealizowane, to świetna wiadomość. Dzięki temu inwestorzy mogą spokojnie oczekiwać na montaż i gromadzić dokumentację. Zachęcamy, by przygotować się do złożenia wniosku na początku naboru – zyskamy wtedy pewność, że nie zabraknie dla nas pieniędzy w nowym budżecie. Ponadto właśnie wchodzimy w okres fotowoltaicznych żniw, czyli miesięcy z największą produkcją energii. Może warto więc już teraz cieszyć się wysokimi zyskami energetycznymi? 

Zapewniamy kompleksową obsługę inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Projektujemy, montujemy, uruchamiamy i zgłaszamy instalację do zakładu energetycznego. Składamy też w imieniu Inwestorów wnioski o dotację Mój Prąd. 

Realizujemy również inwestycje z zakresu innych rozwiązań, takich jak magazyny energii (hybrydowe instalacje fotowoltaiczne) czy pompy ciepła.

Zapraszamy do kontaktu
    Zaufaj LMV Group – Fotowoltaika Kraków

    Przeczytaj o proponowanych rozwiązaniach i skontaktuj się z nami, by obniżyć rachunki za prąd i zyskać niezależność energetyczną! Nasi eksperci pomogą złożyć wniosek o dotację Mój Prąd.