Nachylenie paneli fotowoltaicznych

Nachylenie paneli fotowoltaicznych

LMVGroup
22 stycznia, 2018 0 Comment

Zastanawiacie się jakie powinno być optymalne nachylenie paneli fotowoltaicznych? Czy wasz dach nadaje się do tego by produkować własną energię elektryczną? Dziś postaramy się rozwiać wasze wątpliwości.

Nachylenie paneli fotowoltaicznych

W naszej szerokości geograficznej optymalne nachylenie paneli fotowoltaicznych mieści się w przedziale 30 do 40 stopni. Oczywiście im dalej na północ, tym kąt powinien być wyższy. To ogólna zasada, od której są pewne wyjątki. Na przykład kierunek ustawienia paneli fotowoltaicznych również determinuje ich optymalne nachylenie. Możecie o tym poczytać tu – https://lmvgroup.pl/aktualnosci/kierunek-ustawienia-paneli-fotowoltaicznych/ Czy zatem dach nachylony pod wyższym lub niższym kątem dyskwalifikuje go z zamiany w generator fotowoltaiczny?

Średnioroczna produkcja energii

Do analiz przyjęliśmy elektrownie fotowoltaiczną o mocy 10 kWp (40 x 250 Wp) podłączoną do falownika 10 kW. O symulacjach i rzeczywistych wynikach pracy możecie przeczytać tu – https://lmvgroup.pl/aktualnosci/ile-pradu-wyprodukuje-elektrownia-fotowoltaiczna/

Na początek prezentujemy wykres produkcji (choć lepszym słowem wydaje się pozyskania) energii z instalacji skierowanej na południe, w której nachylenie paneli fotowoltaicznych to 30 stopni.

Nachylenie paneli fotowoltaicznych
Nachylenie paneli fotowoltaicznych

Poniżej wykres z zyskiem energetycznym dla instalacji z generatorem fotowoltaicznym nachylonym pod katem 15 stopni.

Nachylenie paneli fotowoltaicznych
Nachylenie paneli fotowoltaicznych

Natomiast ten wykres prezentuje produkcję energii dla elektrowni, w której nachylenie paneli fotowoltaicznych to 60 stopni.

Nachylenie paneli fotowoltaicznych
Nachylenie paneli fotowoltaicznych

Roczny zysk energetyczny w instalacji fotowoltaicznej z panelami nachylonymi pod kątem 30 stopni wynosi 10 410 kWh. W instalacji z generatorem fotowoltaicznym nachylonym pod kątem 15 stopni zysk wynosi 10 025 kWh. Natomiast elektrownia, w której nachylenie paneli fotowoltaicznych wynosi 60 stopni wyprodukuje dla nas 9 666 kWh / rok. Jak widać różnice nie są kolosalne. Pomiędzy kątem 30, a 15 stopni różnica wynosi ok. 3 %, natomiast pomiędzy 30, a 60 stopni ok. 7 %. Można też dostrzec jeszcze jedną zależność.

Mianowicie panele fotowoltaiczne nachylone pod większym kątem produkują więcej energii zimą, kosztem zysków energetycznych latem i odwrotnie. W omawianym przykładzie instalacja, w której nachylenie paneli fotowoltaicznych wynosi 30 stopni wyprodukuje w grudniu 284 kWh, a w lipcu 1410 kWh. Dla instalacji o z generatorem fotowoltaicznym nachylonym pod kątem 60 stopni będzie to odpowiednio 352 kWh i 1150 kWh. Natomiast elektrownia, w której nachylenie paneli fotowoltaicznych wynosi 15 stopni pozyska odpowiednio 223 kWh i 1449 kWh.

Nachylenie paneli fotowoltaicznych – podsumowanie

Jak wskazują powyższe symulacje różnica w produkcji energii pomiędzy generatorami fotowoltaicznymi nachylonymi pod różnymi kątami ma głownie znaczenie w okresach letnich i zimowych. Na przykład grudniowy zysk energetyczny w instalacji, w której nachylenie paneli fotowoltaicznych wynosi 60 stopni, a tej o nachyleniu 15 stopni wynosi aż blisko 58% na korzyść tej pierwszej.

Z drugiej strony w lipcu instalacja z kątem nachylenia 15 stopni wyprodukuje ok. 26% więcej energii niż elektrownia, w której nachylenie paneli fotowoltaicznych to 60 stopni. Warto zatem rozważyć inne kąty nachylenia niż „optymalne” jeżeli zależy nam na wyższym zysku energetycznym w lecie (np. domek letniskowy) lub zimie (np. systemy autonomiczne).

Na odpowiedni wybór nachylenia czy kierunku wpływają też inne czynniki jak np. zacienienie, o którym możecie przeczytać tu – https://lmvgroup.pl/aktualnosci/zacienienie-instalacji-fotowoltaicznej/