Montaż pompy ciepła

Montaż pompy ciepła – zobacz jak to robimy !

LMVGroup
27 maja, 2022 0 Comment

Pompa ciepła to urządzenie wielofunkcyjne, niosące za sobą korzyści zarówno ekonomiczne jak i ekologiczne. Prawidłowo dobrana i zamontowana jest bezobsługowa i bezawaryjna, dlatego tak ważne jest by montaż pompy ciepła odbywał się w sposób profesjonalny, przez odpowiednio przeszkolonych fachowców.

10 – ETAPOWY MONTAŻ POMPY CIEPŁA

Na rynku dostępnych jest wielu specjalistów w dziedzinie montażu pomp ciepła, przez co wybór odpowiedniego nie jest łatwą decyzją. Rozumiemy to i chcemy, aby nasi przyszli inwestorzy zaufali nam w tak ważnym dla ich domów przedsięwzięciu. Dlatego w uzgodnieniu z naszymi hydraulikami stworzyliśmy 10 – etapowy schemat montażu pompy ciepła, w którym przedstawiamy jak wygląda praca naszych fachowców.

 1. Demontaż oraz wyniesienie starego kotła
 2. Posadowienie jednostki zewnętrznej pompy ciepła ( agregatu)
 3. Instalacja jednostki wewnętrznej pompy ciepła
 4. Połączenie jednostek pompy ciepła
 5. Próba szczelności powstałego połączenia jednostek pompy ciepła
 6. Wykonanie próżni w połączeniu jednostek pompy ciepła
 7. Wpuszczenie czynnika chłodniczego do układu pompy ciepła
 8. Połączenie hydrauliczne pompy ciepła z układem domowym
 9. Podłączenie elektryczne pompy ciepła
 10. Próba działania pompy ciepła

1. Demontaż oraz wyniesienie starego kotła

Pierwszym etapem jest demontaż oraz wyniesienie starego kotła. Nowa pompa ciepła zostanie zamontowana na miejscu starego pieca, którego usunięcie daje możliwość skorzystania min. z dotacji Czyste Powietrze.

2. Posadowienie jednostki zewnętrznej pompy ciepła (agregatu)

Po wcześniejszym przygotowaniu fundamentu, następuje posadowienie jednostki zewnętrznej pompy ciepła (agregatu). Jest ona niezwykle ważnym elementem, zapewniającym odbiór ciepła z powietrza. Dzięki znajdującej się w środku sprężarce, możemy otrzymać wysoką sprawność grzewczą niskim kosztem energii elektrycznej. Agregat stawiany jest na gumowych wspornikach, dzięki czemu amortyzujemy powstające podczas pracy pompy wibracje. 

3. Instalacja jednostki wewnętrznej pompy ciepła

Kolejnym etapem jest instalacja jednostki wewnętrznej pompy ciepła, która ma równie ważne zadanie co wcześniej wspomniana jednostka zewnętrzna. Posiada ona bowiem wymiennik ciepła, gdzie sprężony czynnik chłodniczy oddaje energię do wody ogrzewającej układ C.O. (centralne ogrzewanie) i C.W.U (ciepła woda użytkowa) w domu.

4. Połączenie jednostek pompy ciepła

Po zainstalowaniu obu jednostek pompy ciepła, przechodzimy do ich połączenia. Łączenie odbywa się za pomocą zaizolowanych, miedzianych rurek oraz przewodu elektrycznego. Nasi specjaliści zwracają szczególną uwagę na ich delikatne gięcie, dzięki czemu unikamy zmniejszenia przepływu czynnika chłodniczego. Połączenie prowadzone jest zawsze z uwzględnieniem estetyki budynku.

5. Próba szczelności powstałego połączenia jednostek pompy ciepła

Powstałe połączenie jednostek pompy ciepła, wymaga próby szczelności. W tym celu do przygotowanych wcześniej rurek miedzianych, zostaje wprowadzony azot pod dużym ciśnieniem. Podczas próby upewniamy się, że układ jest szczelny, a panujące w nim ciśnienie stałe.

6. Wykonanie próżni w połączeniu jednostek pompy ciepła

Z połączenia jednostek pompy ciepła dzięki wykonanej próżni, usuwamy pozostałości wszelkich gazów, by nie zmieszały się one z czynnikiem chłodniczym.

7. Wpuszczenie czynnika chłodniczego do układu pompy ciepła

Do powstałego połączenia zostanie wpuszczony fabrycznie zamknięty w jednostce zewnętrznej pompy ciepła czynnik chłodniczy.

8. Połączenie hydrauliczne pompy ciepła z układem domowym

Powstały układ łączymy z układem domowym w następujący sposób :

 • JENDOSTKA WEWNĘTRZNA POMPY CIEPŁA – UKŁAD  C.O.  W  DOMU
 • JEDNOSTKA WEWNĘTRZNA POMPY CIEPŁA – WĘŻOWNICA W ZBIORNIKU  C.W.U.
 • ZBIORNIK C.W.U – UKŁAD  C.W.U.  W  DOMU

9. Podłączenie elektryczne pompy ciepła

Wraz z podłączeniem odbywa się montaż rozdzielnicy elektrycznej dla pompy ciepła.

10. Próba działania pompy ciepła

Po zakończeniu prac montażowych, następuje próba działania całej instalacji pompy ciepła oraz szkolenie z jej użytkowania.

Należy pamiętać, że montaż pompy ciepła powinien zawsze odbywać się z uwzględnieniem indywidualnej specyfiki domu oraz jego układu hydraulicznego, dlatego powyższy schemat ma charakter jedynie ogólny.

Wykonujemy również połączenia pomp ciepła z innymi źródłami (kotły gazowe, kolektory słoneczne itp.). Możemy także zintegrować pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną tworząc system SMART. Dzięki temu optymalizujemy zużycie pozyskanej w fotowoltaice energii, a rachunki za prąd stają się jeszcze niższe.  

Zapraszamy do kontaktu

W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących montażu pompy ciepła, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy pomogą w doborze odpowiedniego sprzętu oraz zaplanowaniu modernizacji instalacji C.O. oraz C.W.U.

Jednocześnie zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą pomp ciepła oraz odwiedzenia naszej strony na Facebooku.
  Zaufaj LMV Group – Fotowoltaika Kraków