Kondycja polskiej fotowoltaiki. Jesteśmy w czołówce Europy!

LMVGroup
20 marca, 2020 0 Comment

Czy Polacy zaufali fotowoltaice? Wygląda na to, że tak! Z rynku płyną optymistyczne informacje na temat inwestycji w elektrownie fotowoltaiczne w Polsce. Ma na to wpływ nie tylko rządowy program „Mój Prąd”, ale również zmiana podejścia wśród odbiorców energii, którzy coraz częściej chcą być „eko”.

Stowarzyszenie SolarPower Europe, które zrzesza podmioty branży fotowoltaicznej, na bieżąco monitoruje europejski rynek. Jak wskazują najnowsze raporty ekspertów tej organizacji, fotowoltaika w Polsce rozwija się najszybciej spośród wszystkich sektorów OZE i daje nam 5. miejsce w Europie, jeśli wziąć pod uwagę przyrost mocy w 2019 roku.

Obecnie łączna moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce przekroczyła już 1500 MW i dynamicznie zbliża się do poziomu 2000 MW. Jak podają Polskie Sieci Elektroenergetyczne, to aż 183% wzrostu rok do roku.

Dlaczego fotowoltaika rośnie w siłę?

Do dynamicznego wzrostu przyczynił się nie tylko rozwój technologii, który przyniósł spadek cen rozwiązań fotowoltaicznych. Oczywiście, dzięki temu w fotowoltaikę zainwestowały liczne gospodarstwa domowe i niewielkie przedsiębiorstwa, jednak gdyby nie motor napędowy w postaci rządowych programów wsparcia, wynik ten byłby pewnie mniej imponujący.

Sztandarową propozycją rządu jest obecnie program „Mój Prąd” działający w ramach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego najważniejszy cel to zwiększenie liczby mikroinstalacji, czyli zestawów o mocy nieprzekraczającej 10 kW. „Mój Prąd” zakłada zwrot nawet 5000 zł od kosztów poniesionych przez osoby prywatne przy budowie instalacji. Jako LMV Group każdego dnia wspieramy klientów w uzyskaniu tych środków.

Na wsparcie mogą też liczyć bogaci inwestorzy, którzy chcą wziąć udział w transformacji energetycznej Polski. Osoby planujące budowę farmy fotowoltaicznej mogą wykorzystać aukcyjny system wsparcia. Polega on na tym, że inwestorzy walczą o zwycięstwo w przetargach energetycznych organizowanych przez rząd, który zgłasza zapotrzebowanie na zapewnienie konkretnej ilości energii przez określony czas.

Firmy przesyłają swoje oferty, spośród których wygrywają najtańsze propozycje. Zapewnia to zwycięskiemu inwestorowi zapewnia to inwestorowi kilkanaście lat gwarantowanej sprzedaży energii, a jeśli koszt energii na giełdzie spadnie poniżej proponowanego progu, rządzący wyrównają tę różnicę.

Ty też możesz czerpać darmową energię ze Słońca!

My także zauważamy rosnącą liczbę zapytań o fotowoltaikę w Krakowie, Katowicach, Kielcach czy Rzeszowie. Południowa Polska to doskonałe miejsce na budowę elektrowni fotowoltaicznej. Jeśli chcesz wiedzieć dlaczego, porozmawiaj z naszym ekspertem.