Jaki wybrać panel fotowoltaiczny

Jaki wybrać panel fotowoltaiczny

LMVGroup
25 stycznia, 2018 0 Comment

Często inwestor staje przed dylematem jaki wybrać panel fotowoltaiczny. Jak porównać między sobą poszczególne modele i którą ofertę wybrać? Dziś postaramy się przybliżyć najistotniejsze dane z kart technicznych i wskazać na co szczególnie warto zwrócić uwagę.

Jaki wybrać panel fotowoltaiczny – generacje modułów PV

Na rynku wciąż dominują moduły fotowoltaiczne pierwszej generacji. Fakt, że są one pierwszej generacji wcale nie oznacza, że są gorsze. Wręcz przeciwnie – dominująca pozycja o czymś świadczy. Panele fotowoltaiczne pierwszej generacji są wykonane w oparciu o ogniwa krzemowe mono i polikrystaliczne. Druga generacja, to moduły cienkowarstwowe zbudowane z ogniw zrobionych np. z krzemu amorficznego. Trzecia generacja natomiast to panele barwnikowe. Moduły mono i poli krzemowe wygrywają walkę o rynek głównie dlatego, że są nieustannie udoskonalane. Przez to ich moc znamionowa rośnie, a cena spada. Ogromne zapotrzebowanie światowego rynku na nowe moce fotowoltaiki powoduje, że teoretycznie do wyboru mamy tysiące modeli modułów fotowoltaicznych. W praktyce nasz wybór ogranicza się do tego, co zaproponują firmy instalatorskie. Jednak specjalistyczny język techniczny może nie być dla wszystkich zrozumiały. Zatem jaki wybrać panel fotowoltaiczny i na co więc warto zwrócić uwagę?

Jaki wybrać panel fotowoltaiczny – warunki STC i NOCT

Aby ułatwić porównywanie ze sobą poszczególnych modeli modułów fotowoltaicznych i aby dane były miarodajne, wszystkie moduły testowane są w warunkach STC (Standard Test Condition). Oznacza to, że moduły poddawane są testom przy natężeniu promieniowania słonecznego wartości 1000 W/m2, przy temperaturze ogniw 25 stopni Celsjusza oraz przy spektrum promieniowania dla grubości atmosfery równej 1,5. Moduły fotowoltaiczne poddawane są też dodatkowemu testowi. NOCT – Normal Operating Cell Temperature to test, który bardziej przypomina rzeczywiste warunki pracy paneli fotowoltaicznych. W tym przypadku natężenie promieniowania wynosi 800 W/m2, temperatura otoczenia to 20 stopni Celsjusza, a spektrum promieniowania jest takie samo jak w STC. Dodatkowym parametrem jest prędkość wiatru wynosząca 1 m/s. Moc modułów uzyskana w warunkach STC oznaczana jest symbolem Wp.

Producenci zazwyczaj podają dane elektryczne dla obydwu testów przykłady prezentują poniższe obrazki

Jaki wybrać panel fotowoltaiczny
Jaki wybrać panel fotowoltaiczny
Jaki wybrać panel fotowoltaiczny
Jaki wybrać panel fotowoltaiczny

Jaki wybrać panel fotowoltaiczny  – karta techniczna

Karty techniczne prezentują wiele danych elektrycznych, które nie wszystkim muszą cokolwiek mówić. Postaramy się przybliżyć najistotniejsze naszym zdaniem informacje, na które warto zwrócić uwagę. Najpierw moc szczytowa, którą osiąga moduł w wyznaczonych warunkach (STC lub NOCT).

Jaki wybrać panel fotowoltaiczny
Jaki wybrać panel fotowoltaiczny

Poniżej mocy prezentowany jest cały szereg danych prądowych i napięciowych. Są to jednak informacje istotne dla projektanta, który aby poprawnie skomponować system fotowoltaiczny, powinien wziąć je pod uwagę. Kolejna informacja to sprawność modułu.

I tu warto na chwilę się zatrzymać, ponieważ w temacie sprawności krąży wiele niedomówień. Sprawność generalnie odnosi się do tego ile jesteśmy w stanie uzyskać mocy z 1 m2. Na przykład jeśli nasz moduł ma sprawność 16 % oznacza to, że z 1 m2 możemy uzyskać 160 Wp (warunki STC). Zatem jeżeli mamy do wyboru dwa moduły o mocy znamionowej 270 Wp każdy – i jeden z nich ma sprawność 16.6 %, a drugi 16.9 %, to nie oznacza to wcale, że ten drugi pozyska dla nas więcej energii. Oznacza to, że moduł z wyższą sprawnością jest po prostu odrobinę mniejszy. Czasami producenci podają również sprawność dla samych ogniw. Zasada rozumienia jej znaczenia pozostaje ta sama. Kolejna informacja to tolerancja mocy.

Parametr ten mówi nam, że moc tego modułu faktycznie wynosi  min. 270 Wp (oczywiście w warunkach STC i w pierwszych dniach pracy). W tym konkretnym przypadku może wynieść nawet 275 Wp. Gdyby tolerancja mocy była także ujemna, to mogłoby się okazać, że kupując moduł 270 Wp mamy w rzeczywistości 265 Wp. W praktyce bardzo trudno już spotkać nowe moduły bez wyłącznie dodatniej tolerancji mocy.

W następnym wpisie będziemy kontynuujemy zagadnienia związane z analizą karty technicznej. Piszemy m.in. o współczynnikach temperaturowych i klasach ogniw. Mamy nadzieję, że ułatwi to decyzję o tym, jaki wybrać panel fotowoltaiczny. Wpis można przeczytać tu – https://lmvgroup.pl/aktualnosci/jaki-wybrac-panel-fotowoltaiczny-cz-ii/