Jaki wybrać panel fotowoltaiczny

Jaki wybrać panel fotowoltaiczny cz. II

LMVGroup
26 stycznia, 2018 0 Comment

Jaki wybrać panel fotowoltaiczny ? Druga część wpisu przybliżającego szczegóły techniczne modułów fotowoltaicznych, na które naszym zdaniem warto zwrócić uwagę.

Jaki wybrać panel fotowoltaiczny – współczynniki temperaturowe

W poprzednim wpisie zaczęliśmy przybliżać szczegóły karty technicznej. Można go przeczytać tu – https://lmvgroup.pl/aktualnosci/jaki-wybrac-panel-fotowoltaiczny/

Teraz będziemy kontynuować tan temat, który ma przybliżyć inwestorom jaki wybrać panel fotowoltaiczny. Na początek przyjrzymy się współczynnikom temperaturowym, które zazwyczaj na karcie technicznej modułu opisane są tak, jak na poniższym obrazku.

Jaki wybrać panel fotowoltaiczny
Jaki wybrać panel fotowoltaiczny

Panele fotowoltaiczne zainstalowane są na zewnątrz, zatem pracują w zmieniającym się, również pod względem temperatury, środowisku. Współczynniki temperaturowe opisują to, w jaki sposób zmieniać się będą wartości elektryczne w różnym zakresie temperatur, z jakimi zmierzą się panele fotowoltaiczne. W rzeczywistości, wartość docierającego do paneli fotowoltaicznych promieniowania słonecznego ma decydujący wpływ na prąd. Natomiast temperatura ma przede wszystkim wpływ na napięcie. Prąd x napięcie daje nam moc chwilową modułu fotowoltaicznego. Zatem napięcie ma istotne znaczenie dla zysków energetycznych. Wartości prądowe i napięciowe wskazane w karcie katalogowej wyznaczone są w warunkach STC, czyli przy temperaturze ogniw 25 OC. Każda zmiana temperatury wpływa na zmianę tych wartości – głównie napięcia. Z punktu widzenia inwestora najistotniejszy jest parametr Pmax.

Jaki wybrać panel fotowoltaiczny
Jaki wybrać panel fotowoltaiczny

Mówi on nam o tym o ile zmieni się moc modułu przy zmianie temperatury powyżej  25 OC. Jak widać ma on wartość ujemną. Także, wbrew pozorom, wraz ze wzrostem temperatury moc modułów fotowoltaicznych spada. Obecnie produkowane moduły fotowoltaiczne mają współczynnik Pmax ok. -0,4% /OC. Zatem jaki wybrać panel fotowoltaiczny ? Oczywiście im bliżej zera znajduje się ta wartość, tym lepsza charakterystyka pracy i wyższe zyski energetyczne. Istotna jest również temperatura ogniw w warunkach NOCT, czyli zbliżonych do rzeczywistych warunków pracy paneli fotowoltaicznych.

Jaki wybrać panel fotowoltaiczny
Jaki wybrać panel fotowoltaiczny

Ta wartość mówi nam o tym, jak bardzo nagrzewają się ogniwa w warunkach NOCT. Im niższa, tym lepiej. Obecny standard to ok. 45OC.

 

Jaki wybrać panel fotowoltaiczny – klasa ogniw i współczynnik wypełnienia

Generalnie ogniwa fotowoltaiczne podzielone są na trzy klasy, A,B i C. Niejednorodne ogniwa z wyraźnymi różnicami w odcieniu, bądź widocznymi skazami, mogą świadczyć o tym, że jest to najniższa klasa. W praktyce jednak, tylko podejrzanie tanie oferty będą wykonane w oparciu o ogniwa inne niż klasa A. Bardziej dociekliwy inwestor może pokusić się o sprawdzenie klasy ogniw obliczając współczynnik wypełnienia tzw. FF (fill factor).  FF ustala się dokonując podziału mocy rzeczywistej przez moc pozorną. W tym celu należy skorzystać ze wzoru : FF = (Vmp x Imp) / (Voc x Isc). Potrzebne dane znajdziemy w karcie technicznej modułu.

Jaki wybrać panel fotowoltaiczny
Jaki wybrać panel fotowoltaiczny

W naszym przypadku będzie to wyglądało następująco (30.6 x 8.50)/(37.9 x 8.98) = 260,1 / 340,34 = 0,76. Ogniwa klasy A mają współczynnik wypełnienia powyżej 0,75.

 

Jaki wybrać panel fotowoltaiczny – diody bocznikujące (by pass)

Diody bocznikujące są istotnym wyposażeniem modułu fotowoltaicznego. Dzięki nim ograniczane są straty związane z częściowym zacienieniem paneli fotowoltaicznych. O zacienieniu instalacji możecie przeczytać w naszym wpisie tu – https://lmvgroup.pl/aktualnosci/zacienienie-instalacji-fotowoltaicznej/

Generalnie im więcej diod, tym lepiej. Obecnym standardem rynkowym są 3. Informacje na ich temat znajdziemy zazwyczaj w części opisującej parametry mechaniczne.

Jaki wybrać panel fotowoltaiczny
Jaki wybrać panel fotowoltaiczny

 

W kolejnym wpisie zajęliśmy się gwarancjami i normami, a także przybliżyliśmy czym jest lista Tier 1. Można go przeczytać tu – https://lmvgroup.pl/aktualnosci/jaki-wybrac-panel-fotowoltaiczny-cz-iii/