Na zdjęciu widać białe wnętrze domu z drewnianymi, pionowymi elementami. Pod ścianą znajduje się pompa ciepła firmy Panasonic.

Dom niemal bez rachunków

LMVGroup
11 marca, 2021 0 Comment

Czy istnieje możliwość obniżenia kosztów utrzymania domu niemal do zera? 

Zazwyczaj największymi kosztami związanymi z utrzymaniem domu są te związane z pozyskiwaniem ciepła (na potrzeby centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej) oraz opłaty za energię elektryczną. Inwestując w nowoczesne i przyjazne środowisku technologie, równocześnie zapominamy o tych dwóch pozycjach w domowym budżecie. Jako źródło ciepła w naszym domu doskonale sprawdzi się pompa ciepła. Potrzebną do jej zasilenia energię elektryczną wytworzymy dzięki własnej elektrowni słonecznej, czyli instalacji fotowoltaicznej. 

Jak to działa?

Ogromną popularnością cieszą się obecnie pompy ciepła typu powietrze woda. Dzięki właściwościom fizyko-chemicznym tzw. czynnika chłodniczego oraz sprężarce osiągają bardzo wysokie sprawności pracując w klasie energetycznej A+++. Przy tym wszystkim, dzięki uniknięciu kosztów związanych z odwiertami, zachowują bardzo konkurencyjną cenę. Do zasilenia pompy ciepła niezbędna jest energia elektryczna. Jednak nowoczesne pompy ciepła typu powietrze-woda uzyskują bardzo wysokie SCOP (średnioroczny współczynnik efektywności) sięgające nawet 3,5. Oznacza to, że w praktyce z każdej doprowadzonej do pompy ciepła 1 kWh energii elektrycznej uzyskujemy aż 3,5 kWh energii cieplnej

Skąd prąd do pompy?

Energię elektryczną potrzebną do zasilenia pompy ciepła można uzyskać z własnej elektrowni słonecznej. Dobrze zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie na prąd zarówno pompy ciepła, jak i pozostałych urządzeń elektrycznych. W lecie, instalacja fotowoltaiczna produkuje nadwyżki energii, które gromadzimy sobie na zimę, czyli czas, w którym pompa ciepła charakteryzuje się większym zużyciem prądu. Oznacza to, że w praktyce, odpowiednio skomponowany system fotowoltaika + pompa ciepła obniża nam rachunki za energię niemal do zera. Takie rozwiązanie, oparte o roczne bilansowanie energii oddanej do sieci z tą pobrana, zwane jest oficjalnie opustami i gwarantowane jest z mocy ustawy o OZE

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła oraz kombinacji tych technologii. Stosowane przez nas urządzenia działają w oparciu o technologię SMART, dzięki czemu w inteligentny sposób łączymy obie technologie i optymalizujemy przepływy energii. Pozwala to naszym inwestorom uzyskać dodatkowe korzyści ekonomiczne.

Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas!
    LMV Group – Pompa ciepła Kraków, Katowice, Kielce, Rzeszów. Przeczytaj o proponowanych rozwiązaniach i skontaktuj się z nami, by obniżyć rachunki za prąd i zyskać niezależność energetyczną!