GRANT OZE
Grant OZE to nowy program przeznaczony dla właścicieli i zarządców budynków wielorodzinnych, mający na celu wspieranie inwestycji w energię odnawialną w Polsce.
Dla kogo?
O grant OZE będą mogli ubiegać się min.:
- osoba fizyczna,
- spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa,
- towarzystwo budownictwa społecznego,
- spółka prawa handlowego,
- jednostka samorządu terytorialnego,
- społeczne inicjatywy mieszkaniowe
Na co?
Zgodnie z regulaminem grant OZE przysługuje na:
- zakup i montaż nowej instalacji OZE
- modernizację istniejącej instalacji OZE
Za instalację OZE uznaje się min. instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła czy magazyny energii.
Jakie warunki?
Decydując się na udział w dotacji, należy zwrócić uwagę min. na to by:
- instalacja, która zostanie wsparta grantem wytwarzała energię na potrzeby budynku, będącego przedmiotem dotacji,
- planowana instalacja OZE nie wyrządzała poważnych szkód dla celów środowiskowych
Regulamin programu wraz z wszystkimi warunkami dostępny jest [TUTAJ].
Jak wnioskować?
Wnioski o przyznanie grantu OZE można składać już od 01.02.2023 roku do 30.06.2026 roku, w siedzibie centrali Banku Gospodarstwa Krajowego – osobiście lub za pośrednictwem poczty.
Do wniosku należy dołączyć niezbędne dokumenty, takie jak:
- Dokumentację projektową instalacji, wykonaną przez osobę dysponującą uprawnieniami SEP lub UDT – w dokumentacji powinny zostać zawarte m.in.: zakres prac i ich koszt, moc instalacji i planowana ilość wyprodukowanej energii.
- Dokument potwierdzający podpis złożony na wniosku o przyznanie grantu OZE – wzór podpisu poświadczony notarialnie lub w banku prowadzącym rachunek bankowy.
- Analizę ryzyka wynikającego ze zmian klimatu, jako dokument poświadczający, że przedsięwzięcie nie wyrządza poważnych szkód dla celów środowiskowych – nie ma konkretnych wymagań dotyczących osoby/podmiotu sporządzającego analizę. Może ją wykonać sam inwestor, wykonawca/projektant instalacji lub inny podmiot.
- Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis, jeśli inwestor oświadczył we wniosku o przyznanie grantu OZE, że w budynku będącym przedmiotem przedsięwzięcia OZE prowadzi działalność gospodarczą.
- Metryka danych inwestora (osoba fizyczna), jeśli forma prawna inwestora to osoba fizyczna
Wypłata Grantu OZE
BGK zawiadamia o przyznaniu grantu OZE w terminie 30 dni roboczych, licząc od dnia następnego po otrzymaniu wymaganych dokumentów. W przypadku braków termin ten ulega wydłużeniu o 10 dni roboczych.
Wypłata grantu następuje po zakończeniu zaplanowanej inwestycji, na podstawie przedstawionych przez inwestora faktur. W celu otrzymania dotacji należy złożyć wniosek o wypłatę środków, dołączając niezbędne dokumenty, potwierdzające wykonanie prac zgodnie z projektem.
Wzory wszystkich wymaganych dokumentów dostępne są [TUTAJ].
Kwota dofinansowania
Dofinansowanie z grantu OZE może pokryć do 50% kosztów zamontowanej instalacji oraz niezbędnej do jej funkcjonowania infrastruktury. Wysokość dotacji ustala się na podstawie przedstawionych przez inwestora faktur, w odniesieniu do kwoty netto.
Należy zwrócić uwagę na fakt, że gdy w budynku część powierzchni wykorzystuje się do celów innych niż mieszkaniowe, wysokość grantu jest zmniejszana proporcjonalnie.
Zaufaj LMV Group i dowiedz się więcej!
Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub poprzez formularz poniżej.
Nasi specjaliści pomogą w doborze odpowiedniego sprzętu oraz w złożeniu wniosku o dotację Czyste Powietrze, Czyste Powietrze PLUS, Mój Prąd, Moje Ciepło, Ciepłe Mieszkanie.
Prowadzimy inwestycje od A do Z – audyt, projekt, montaż oraz wniosek o dotacje.